2025. tavasz
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) a kultúráért és innovációért felelős miniszter, valamint a Magyar Tudományos Akadémia elnökének fővédnökségével, továbbá a felsőoktatásban érintett minisztériumok és országos hatáskörű intézmények, szervezetek, alapítványok erkölcsi, szakmai, valamint anyagi támogatásával 2025 tavaszára meghirdeti a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (37. OTDK).
A tudományos diákköri (TDK) mozgalom a magyar felsőoktatás legszélesebb bázisú, legátfogóbb tehetséggondozási formája, az önképzés, az elitképzés és a tudóssá nevelés színtere. A mesterek, témavezető tanárok, kutatók körül kialakuló TDK műhelyek ösztönző légkörében születik meg a legtöbb tehetséges diák első tudományos élménye.
Az OTDT a 37. OTDK meghirdetésével felhívja az egyetemi és főiskolai diákságot, beleértve a Magyarországon tanuló nemzetközi diákokat is, hogy színvonalas pályamunkáikkal, alkotásaikkal nevezzenek az intézményi minősítő TDK-konferenciákra, ahol megszerezhetik a 37. OTDK-n való indulás jogát, és így az országos konferencián pályatársaik és szakterületük legkiválóbb szakemberei előtt mutathatják be eredményeiket. Az OTDT egyidejűleg arra kéri a felsőoktatásban, a tudományban, illetve a gyakorlatban dolgozó oktatókat, kutatókat és fejlesztőket, hogy mesterként, bírálóként segítsék az új nemzedék szakmai kibontakozását.
A 37. OTDK országos bemutatási és értékelési fórum a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások 2023–2025-ben elért, és intézményi konferenciákon már minősített tudományos és művészeti eredményei számára.
Célja, hogy ösztönözze a hallgatói tudományos és művészeti diákköri tevékenységet, támogassa a tehetséges hallgatókat és mestereiket. Adjon segítséget a kutatómunkában való továbblépéshez és a pályakezdéshez, ösztönözze a doktori képzésre történő jelentkezést.
A 37. OTDK a hagyományok szerinti 16 tudományterületi szekcióban kerül megrendezésre. A szekciók keretében szakmai tagozatok működnek. Az OTDK szekcióinak rendezői az OTDT szakmai bizottságainak egyetértésével legalább 6 és legfeljebb 15 pályamunkát tartalmazó tagozatokat tervezhetnek. További feltétel, hogy tagozat csak több intézmény részvétele esetén szervezhető. A tagozatban helyezés és a zsűri különdíja akkor adható ki, ha a besorolt minimum 6-15 dolgozatból legalább 5 és legfeljebb 15 dolgozat bemutatásra is kerül. Amennyiben valamely szakmai tagozat esetében a bemutatásra kerülő pályamunkák száma nem éri el az ötöt, az adott tagozat az OTDK szekcióért felelős OTDT szakmai bizottság elnökének döntése alapján más tagozattal összevonható. Az összevonás feltétele, hogy az összevont tagozatban legalább 5 és legfeljebb 15 pályamunka szerepeljen, így helyezések és díjak is kioszthatóvá válnak.
A 37. OTDK szekcióinak adatait a központi felhívás 1. számú melléklete tartalmazza.
A 37. OTDK-n való egységes (OTDT által meghatározott) feltételeit a központi felhívás 2. számú melléklete tartalmazza.
A szekciók sajátosságait tükröző, szekciónként részben eltérő további részvételi szabályokat a szakterületek meghatározó felsőoktatási intézményeit képviselő szakmai bizottságok és a rendező intézmények közösen alakítják ki, és azokat a központi felhívást kiegészítő szekciófelhívásokban teszik közzé. A szekciók pályamunkákkal kapcsolatos követelményeit a szekciófelhívások vonatkozó melléklete tartalmazza.
Az OTDT és a szakmai bizottságok 37. OTDK-val kapcsolatos minden hivatalos dokumentuma a https://otdk.hu/ honlapon található.
Az OTDT az intézményi TDK-konferenciák és az OTDK minőségbiztosításának érdekében egységes informatikai rendszert (OTDT online rendszer) működtet, amely az OTDT honlapjáról érhető el.
A konferenciára nevezett és elfogadott pályamunkákat a tagozati ülésen – az előzetes írásbeli bírálatot követően – személyesen (személyes jelenléttel), szóban be kell mutatni a 37. OTDK szekcióiban. Kivételesen indokolt esetben az online csatornán történő bemutatás is elfogadható. Az online bemutatás lehetővé tételéről a nevező hallgató által benyújtott kérelem és indoklás alapján az OTDT illetékes szakmai bizottsága a szekció ügyvezetésének véleményét kikérve dönt. Az OTDK nyelve a magyar. A Magyarországon tanuló nemzetközi diákok esetében a konferencia nyelve az angol. A határon túli, nem magyar nyelvű felsőoktatásban tanuló hallgatók pályamunkájukat angol nyelven is benyújthatják. Az idegen nyelvű pályamunkák egyéb befogadási és bemutatási szabályairól a szekciók saját felhívásukban részletesen rendelkeznek.
A külhoni egyetemek és főiskolák önképzőkörösei a magyarországiakéval azonos szakmai feltételekkel vehetnek részt a 37. OTDK-n. Számukra az intézményi minősítő konferenciákat kizárólagosan a tanulmányaik állandó helyszíne szerinti országos konferenciák, valamint a jelen felhívásban nevesített intézményi/kari TDK-konferenciák jelentik, konkrétan a romániai ETDK-k, a reál- és a humántudományok területén emellett a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem intézményi és kari TDK-konferenciái, a szerbiai VMTDK, a szlovákiai FTDK és az ukrajnai KTDK. Más országokban tanuló diákok kérhetik befogadásukat bármelyik magyarországi vagy határon túli intézményi konferenciára. A had- és rendészettudományok területén ezen konferenciák mellett a magyarországi felsőoktatási intézmények saját intézményi és kari TDK-konferenciáin is szerezhetnek jogosultságot a hallgatók (kizárólag a későbbiekben a Had- és Rendészettudományi Szekcióba benevezett pályamunkákra vonatkozóan). A külhoni diákok és oktatók 37. OTDK-n történő részvételét az OTDT a TDK határok nélkül (HTDK) Programmal segíti.
A konferencián részt vehetnek olyan magyarországi és külhoni középiskolások is, akik felsőoktatási intézményi konferenciákon, vagy országos középiskolás tudományos diákkonferenciákon (lásd 4. számú melléklet) bemutatják kutatási eredményeiket, és az OTDK-ra jelölést szereznek. A középiskolás diákok előadásai a témájuknak megfelelő szekcióba sorolódnak be, és ott a befogadó tagozatok belső rendjének megfelelően, az egyetemisták, főiskolások előadásaival azonos szabályok szerint kerülnek értékelésre, díjazásra.
Az OTDK-n részvételt elismerő oklevelet kap minden bemutatott pályamunka valamennyi szerzője és témavezetője. Emellett a bemutatott pályamunkák szekció szinten legfeljebb harmada részesülhet az I., II. és III. helyezések valamelyikében, annak figyelembevételével, hogy szakmai tagozatonként legfeljebb egy pályamunka kaphat első helyezést. A szekció főzsűrik a pályaművek közül azokat, amelyek helyezést nem érnek el, de a tagozati zsűrik szakmai értékeik alapján elismerésre érdemesnek találják, és az értékelés alapján közvetlenül a helyezett pályamunkák után következnek, a zsűri különdíjával ismerhetik el. A helyezett és a zsűri különdíjában részesülő pályamunkák szerzői valamennyien megkapják a helyezésért vagy a zsűri különdíjáért járó oklevelet.
A helyezett és a zsűri különdíjával elismert pályamunkák száma szekció szinten összesen nem haladhatja meg a szekcióban bemutatott pályamunkák számának 50%-át. A díjak további szabályozását a központi felhívás 3. számú melléklete tartalmazza.
A konferencia szekcióüléseit követően a 36. és a 37. OTDK tagozatainak első helyezettjei (a 36. OTDK első helyezettjei akkor, ha a 37. OTDK-n is mutattak be pályamunkát) pályázhatnak a Pro Scientia Aranyéremre, az intézmények pedig a tehetséggondozásban tartósan kiemelkedő oktatóikat jelölhetik a Mestertanár Aranyérem kitüntetésre (5. számú melléklet).
Az OTDT kéri a felsőoktatási intézmények vezetőit, tudományos diákköri tanácsainak (TDT) elnökeit, TDK-felelőseit, az oktatókat, kutatókat és hallgatókat egyaránt, hogy teremtsék meg a lehetőséget az OTDK-t megelőző intézményi (kari, szakterületi) minősítő TDK-konferenciák megrendezésére. E konferenciákra igény esetén fogadják be a helyi TDK-konferenciát nem rendező magyarországi intézmények hallgatóinak, valamint az önálló konferenciát nem rendező országok határon túli hallgatóinak a pályamunkáit is.
Az országos konferenciára való intézményi delegálás legyen a szakmai és erkölcsi megbecsülés jele. Közös célunk, hogy valóban a tudomány egységes mércéjével mérve a legjobb pályamunkák és a legtehetségesebb szerzők jelenjenek meg az országos konferencián. Törekvésünk, hogy a 37. OTDK-n részt vevő intézményeket, tudományos iskolákat ne a benevezett dolgozatok száma, hanem azok szakmai színvonala minősítse. A helyi konferenciákon elhangzó értékelésnek, helyezési sorrendnek és a díjazásnak ezt a célt is segítenie kell.
Az OTDT fontos feladatának tartja, hogy az OTDK illeszkedjék az intézményi konferenciák rendszeréhez, ezek országos döntője legyen. Ezért javasolja, hogy az OTDK-ra jelölő intézményi konferenciákon az OTDT mellett működő tudományterületileg illetékes szakmai bizottság által kidolgozott értékelési rendszer alapján bírálják el a pályamunkákat.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács kéri a felsőoktatási intézmények vezetőit, az egyetemek és főiskolák tanárait, kutatóit, a doktori iskolák vezetőit, valamint a hallgatói és doktorandusz önkormányzatokat, hogy a fiatal tudós nemzedék pártolásával, a diáktudományos és művészeti tevékenység támogatásával, segítő szándékú bírálataikkal és személyes részvételükkel járuljanak hozzá az intézményi, majd az országos konferencia sikeréhez.
Kéri továbbá az érintett főhatóságokat, kutatóintézeteket, alapítványokat, pénzintézeteket, vállalatokat, műszaki és tudományos egyesületeket, tudományos tevékenységet támogató magánszemélyeket, hogy az elmúlt évtizedek hagyományainak megfelelően érdeklődésükkel és a szekciók megkeresésére adott szakmai és anyagi támogatásukkal, pénzjutalmak, valamint szakmai közösségi és tárgyi jutalmak felajánlásával segítsék a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát és az OTDK-ra jelölő intézményi TDK-konferenciákat.
Budapest, 2024. április 9.
A 37. OTDK jelen központi felhívását az Országos Tudományos Diákköri Tanács 2024. április 9-i ülésén elfogadta, és ezzel hatályba lépett.
(dr. Cziráki Szabina) (Prof. Dr. Weiszburg Tamás)
az OTDT titkára az OTDT elnöke
Szekciók
A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia megrendezésére az alábbi szekciókban kerül sor:
1. AGRÁRTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Csíkszereda |
Időpont: | 2025. április 24–26. |
Rendező intézmény: | Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Hegedűs Attila egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Lázár Ede egyetemi docens, dékán |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Balog Adalbert egyetemi tanár, tudományos rektorhelyettes, ETDT elnök |
2. ÁLLAM- ÉS JOGTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Budapest |
Időpont: | 2025. március 24–26. |
Rendező intézmény: | Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Balogh Judit egyetemi docens |
Szervezőbizottság elnöke: | Dr. Tóth J. Zoltán tszv. egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Boóc Ádám intézetvezető egyetemi tanár, nemzetközi és tudományos dékánhelyettes, kari TDT-elnök |
3. BIOLÓGIA SZEKCIÓ
Helyszín: | Szeged |
Időpont: | 2025. április 15–17. |
Rendező intézmény: | Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Müller Viktor egyetemi docens, oktatási ügyekért felelős dékánhelyettes |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Fehér Attila tszv. egyetemi tanár, |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Poór Péter egyetemi docens |
Szekció ügyvezető társelnök: | Ördögné Dr. Kolbert Zsuzsanna egyetemi docens |
4. FIZIKA, FÖLDTUDOMÁNYOK ÉS MATEMATIKA SZEKCIÓ
Helyszín: | Pécs |
Időpont: | 2025. április 22–25. |
Rendező intézmény: | Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Sütő László egyetemi docens |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Trócsányi András egyetemi docens, dékán |
5. HAD- ÉS RENDÉSZETTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Budapest |
Időpont: | 2025. április 22–24. |
Rendező intézmény: | Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Padányi József mk. vezérőrnagy, egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Krajnc Zoltán ezredes, egyetemi tanár, tudományos dékánhelyettes |
6. HUMÁN TUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Szeged |
Időpont: | 2025. április 15–17. |
Rendező intézmény: | Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Pete László tszv. egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Szilágyi Zsófia intézetvezető egyetemi tanár |
7. INFORMATIKATUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Budapest |
Időpont: | 2025. április 23–25. |
Rendező intézmény: | Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Kozsik Tamás egyetemi docens, dékán |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Németh Géza egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Charaf Hassan tszv. egyetemi tanár, dékán |
8. KÉMIAI ÉS VEGYIPARI SZEKCIÓ
Helyszín: | Debrecen |
Időpont: | 2025. április 9–11. |
Rendező intézmény: | Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Skodáné Dr. Földes Rita egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Várnagy Katalin intézetigazgató egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Kéki Sándor tszv. egyetemi tanár, tudományos és pályázati dékánhelyettes |
9. KÖZGAZDASÁGTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Miskolc |
Időpont: | 2025. április 28–30. |
Rendező intézmény: | Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Takácsné Dr. György Katalin egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Veresné Dr. Somosi Mariann egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Musinszki Zoltán egyetemi docens, tudományos és akkreditációért felelős dékánhelyettes |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Lipták Katalin egyetemi docens, tanulmányi ügyekért felelős dékánhelyettes |
10. MŰSZAKI TUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Debrecen |
Időpont: | 2025. április 23–25. |
Rendező intézmény: | Debreceni Egyetem
Műszaki Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Palotás Árpád Bence intézetigazgató egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Husi Géza egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Kocsis Imre egyetemi tanár, tudományos dékánhelyettes |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Lakatos Ákos tszv. egyetemi tanár |
11. MŰVÉSZETI ÉS MŰVÉSZETTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Eger |
Időpont: | 2025. április 23–25. |
Rendező intézmény: | Eszterházy Károly Katolikus Egyetem |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Bachmann Erzsébet egyetemi docens |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Asztalos Bence intézetigazgató egyetemi docens |
12. ORVOS- ÉS EGÉSZSÉGTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Pécs |
Időpont: | 2025. április 22–25. |
Rendező intézmény: | Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Mátyus László tszv. egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Pintér Erika intézetigazgató egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Figler Mária egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Horváth Györgyi egyetemi docens |
13. PEDAGÓGIAI, PSZICHOLÓGIAI, ANDRAGÓGIAI ÉS
KÖNYVTÁRTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Szombathely |
Időpont: | 2025. április 22–24. |
Rendező intézmény: | Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Veres-Székely Anna egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Zsolnai Anikó egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Pachner Orsolya egyetemi adjunktus |
14. TANULÁS- ÉS TANÍTÁSMÓDSZERTANI – TUDÁSTECHNOLÓGIAI SZEKCIÓ
Helyszín: | Nagykőrös |
Időpont: | 2025. április 14–16. |
Rendező intézmény: | Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Kaposi József egyetemi docens |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Pap Ferenc tszv. egyetemi tanár, dékán |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Tóth Etelka tszv. főiskolai tanár, dékánhelyettes |
15. TÁRSADALOMTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Miskolc |
Időpont: | 2025. április 24–26. |
Rendező intézmény: | Miskolci Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Bartus Tamás intézetvezető egyetemi tanár |
Szekció ügyvezető elnök: | Dr. Szabó-Tóth Kinga intézetigazgató egyetemi docens |
16. TESTNEVELÉS- ÉS SPORTTUDOMÁNYI SZEKCIÓ
Helyszín: | Budapest |
Időpont: | 2025. április 10–12. |
Rendező intézmény: | Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem |
Szakmai bizottsági elnök: | Dr. Tihanyi József rector emeritus |
Szervezőbizottság elnöke:
Szekció ügyvezető elnök: |
Dr. Radák Zsolt egyetemi tanár, tudományos és innovációs rektorhelyettes
Dr. Kneffel Zsuzsanna egyetemi docens |
Szekció ügyvezető társelnök: | Dr. Perényi Szilvia egyetemi docens |
A 37. OTDK központi felhívásának célja, hogy az intézményi TDT-elnökök és a pályamunkát készítő hallgatók számára tájékoztatást adjon a nevezéssel kapcsolatos leglényegesebb információkról. Jelen dokumentum a legfontosabb adminisztratív feladatokat tartalmazza. A felhívás mellett a TDT-elnökök és a hallgatók az OTDT honlapján is nyomon tudják követni a 37. OTDK-val kapcsolatos aktuális kiegészítő információkat.
Az OTDT Titkárságának elérhetőségei:
Honlap: https://otdk.hu/
E-mail: otdk@otdt.hu
Postai cím: Országos Tudományos Diákköri Tanács
1095 Budapest, Mester utca 36.
A nevezés feltétele, hogy a pályamunka és annak valamennyi szerzője megfeleljen a központi felhívásban és annak mellékleteiben megfogalmazott feltételeknek.
A 37. OTDK-ra azok a hallgatók szerezhetnek jogosultságot, akik a 36. OTDK nevezési időszakát követő és a 37. OTDK nevezési időpontját megelőző első fordulót jelentő minősítő (válogató) szakterületi, kari, intézményi tudományos/művészeti diákköri fórum (a továbbiakban intézményi TDK-konferencia) idején
vettek részt[1], és megfelelnek a központi felhívásban és a megpályázott szekció felhívásában foglalt valamennyi követelménynek. A 37. OTDK-ra nevezhetnek továbbá azok a középiskolások, akik megfelelnek a központi felhívásban és a mellékleteiben feltüntetett feltételeknek.
A 37. OTDK-ra csak az a pályamunka nevezhető, amely és amelynek valamennyi szerzője megfelel a jelen melléklet 2. pontjában rögzített valamennyi követelménynek.
A BA, BSc képzés során folyamatos TDK-munka keretében keletkezett szakdolgozat/diplomamunka, amennyiben megfelel a felhívásban és a mellékletekben foglalt követelményeknek, és akár a BA/BSc képzés, akár az azt követő MA/MSc képzés idején intézményi TDK-konferencián bemutatásra és ott OTDK delegálásra került, a 37. OTDK-ra benevezhető.
Nem nyújthatók be az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára az egyetemi, főiskolai tanulmányok során kötelezően, a tantervben is előírt feladatok, szemináriumi dolgozatok, továbbá az osztatlan, MA/MSc képzésben résztvevők esetében már megvédett szakdolgozatok/diplomamunkák és a doktori képzésben résztvevők egyetemi végzettségük megszerzését követően készített és/vagy bemutatott tudományos munkái, tekintettel arra, hogy azok nem tartoznak a felsőoktatási önképzés fogalomkörébe.
Azon hallgatók, akik már rendelkeznek mesterképzés/osztatlan képzés keretében szerzett végzettséggel, és az intézményi TDK-konferencia időpontjában doktori képzésben is részt vettek, vagy már korábban doktori fokozatot szereztek, a doktori kutatásuk témájával azonos témájú pályamunkával nem vehetnek részt a 37. OTDK-n. A doktori kutatás témájáról ezen hallgatóknak a 37. OTDK-ra történő nevezésük során nyilatkozniuk kell.
A 37. OTDK-ra nevezett pályamunkának tartalmilag azonosnak kell lennie azzal a pályamunkával, amellyel készítője/készítői az intézményi TDK-konferencián jogosultságot szerzett (szereztek) az OTDK-n történő részvételre.
A mesterséges intelligencia használatáról a kutatásban és a pályamunka megírásában a tudományterületi szekciók saját felhívásukban rendelkeznek. Az OTDT felhívja továbbá a nevezni szándékozó hallgatók figyelmét, hogy a benevezett pályamunkák plágiumkereső szoftverrel ellenőrzésre kerülnek. A szerzői jogokat bizonyítottan sértő dolgozatokat – a nevező intézmény egyidejű értesítésével – az OTDT kizárja.
Egy pályamunka OTDK-ra csak egyszer, egy szekcióba nevezhető. A szakmai bizottságok és a szekciók rendezői a nevezések ellenőrzésekor megvizsgálják az egy szerző által nevezett több pályamunka közötti eltérést, és amennyiben lényegi és jelentős egyezést találnak, a szerző valamennyi pályamunkája kizárásra kerül.
A 37. OTDK-ra titkosított pályamunka nem nevezhető!
Az OTDT az intézményi TDK-konferenciák, az OTDK és a Pro Scientia Aranyérem pályázatok kezelésére online rendszert működtet. Az online rendszer az OTDT honlapjáról érhető el: https://otdk.hu.
Az intézményi TDK-konferenciák dokumentumait legkésőbb a konferenciát követő két héten belül kell az intézményi/kari TDT-elnöknek, -titkárnak, -felelősnek (a továbbiakban: TDT-elnök) megküldeni az OTDT Titkárságának az alábbiakban ismertetett módon:
Az elektronikus Excel/XML formátumú, adatokkal hiánytalanul kitöltött jegyzőkönyv feltöltése az OTDT online rendszerébe. A jegyzőkönyvet kötött formátumban kell feltölteni, aminek mintája az OTDT honlapján elérhető, továbbá ugyanitt található a jegyzőkönyv használatával kapcsolatos útmutató is.
A kitöltött és a zsűritagok által aláírt jegyzőkönyveket szkennelve e-mailben vagy hagyományos postai úton kell megküldeni az OTDT Titkárságának.
A dokumentáció beérkezését követően az OTDT Titkársága összeveti azt az OTDT online rendszerébe feltöltött adatokkal, és tartalmi azonosság esetén jóváhagyja a jegyzőkönyvet. Ha a papíralapú és az elektronikus jegyzőkönyv között eltérés van, az OTDT Titkársága hiánypótlást kér az érintett TDT-elnöktől, és annak beérkezését követően – ha az egyértelműen tartalmazza a kért információkat és adatokat – jóváhagyja a jegyzőkönyvet.
Az intézményi TDK-konferencia jegyzőkönyvének OTDT Titkárság által történt befogadásakor a hallgatók a jegyzőkönyvben megadott e-mail címükre kapnak automatikus tájékoztatást arról, hogy az intézményi TDK-konferencián a pályamunkájuk javaslatot kapott a 37. OTDK-n történő bemutatásra (a 2022-2023. évi tanév II. félévében, illetve a 2023-2024. évi tanév I. félévében jogosultságot szerző hallgatóknak a 37. OTDK szekciófelhívásai megjelenését követően kerülnek kiküldésre a levelek). Az e-mail megküldésének napját követően a hallgatóknak 30 nap áll a rendelkezésükre, hogy az intézményi TDK-konferencián bemutatott és ott a 37. OTDK-ra javasolt pályamunkájukkal tartalmilag azonos pályamunkájukat PDF-formátumban az OTDT online rendszerébe feltöltsék, valamint kiválasszák azt a szekciót, amelybe a későbbiekben nevezni szeretnének a dolgozattal. Azok a hallgatók, akik a 37. OTDK érintett szekciójának nevezési határidejét megelőző 30 napon belül megrendezett intézményi TDK-konferencián kapnak jogosultságot pályamunkájukkal, legkésőbb a nevezési határidőig kell, hogy feltöltsék dolgozatukat az online rendszerbe.
A pályamunkák szekciók szerinti formai és tartalmi követelményeit a szekciók felhívásainak vonatkozó mellékletei tartalmazzák. A nevezés során feltöltött, maximum 2500 karakter hosszúságú rezümének (a rezümékre vonatkozóan részletesebb információkat a szekciók felhívásainak vonatkozó mellékletei tartalmaznak) rövid összefoglalásban tartalmaznia kell a hallgató saját magának tulajdonított eredményeit. Felhívjuk a TDT-elnökök figyelmét, hogy az intézményi TDK-konferenciákat az OTDK szekciói előírásainak figyelembevételével szervezzék meg, és a pályaművekkel szemben támasztott formai követelményeket is a szekciók iránymutatásának megfelelően adják meg, illetve az értékelés is a szekciók szempontjai alapján történjen.
Az intézményi TDK-konferenciát követően a pályamunka feltöltése és a szekció kiválasztása a 4. pontban megjelölt e-mail megküldésétől számított 30 napon belül. A pályamunkákat PDF formátumban kell feltölteni az OTDT online rendszerébe. A fájl mérete maximum 10 megabájt lehet.
FIGYELEM! A pályamunka feltöltése nem jelent nevezést az OTDK-ra, nevezni a nevezési időszakban kell, a következő pontban leírt lépésekkel.
A nevezési időszak 2024. október 15-én kezdődik, és a szekciófelhívásokban szereplő nevezési határidőig (l. 4.3. pont) tart.
A hallgatók feladatai ebben az időszakban:
A hallgatók számára megadott nevezési határidőt követően:
Az intézményi TDT-elnök részére átadandó a nevezésekhez kapcsolódó dokumentáció és alkotások a szekció által kért formában, a szekció felhívásában meghatározott módon.
A kvalifikációt jelentő intézményi TDK-konferencia és a 37. OTDK között abszolutóriumot szerzett hallgatóknak a nevezés során az OTDT online rendszerében nyilatkozniuk kell abszolutóriumuk megszerzésének dátumáról (azok esetében, akik a nevezés félévében, a nevezés határidejét követően szerzik meg várhatóan abszolutóriumukat, azt kell jelölniük, hogy a nevezés félévében várhatóan abszolutóriumot szereznek).
A szekciók felhívásai tartalmazzák a rendező intézmények által az alábbi lehetőségek közül kiválasztott konkrét időpontot:
2024. december 4. (szerda)
2024. december 11. (szerda)
2025. január 8. (szerda)
2025. január 15. (szerda)
2025. január 22. (szerda)
2025. január 29. (szerda)
2025. február 19. (szerda) – Orvos- és Egészségtudományi Szekció
Az intézményi TDK-konferencia dokumentumainak feltöltése és megküldése az OTDT Titkárságának a 3. pontban fentebb részletezett módon. Az intézményi TDK-konferenciák jegyzőkönyveiben szereplő, az OTDK-ra javasolt pályamunkáknak és szerzőiknek meg kell felelniük az aktuális OTDK központi felhívásában rögzített követelményeknek, különös tekintettel a hallgatói jogviszonyra vonatkozó kitételnek.
Az intézményi és kari TDT-elnökök által a szükséges dokumentumok OTDT online rendszerbe történő feltöltésére, és – ha a szekció kéri – megküldésére vonatkozó határidők:
Az egyéni, egyénileg beküldött nevezés érvénytelen.
A 37. OTDK szekcióülésein csak az OTDT Titkárságára és a szekciót rendező intézményhez időben benyújtott és általuk elfogadott, formailag megfelelő nevezés alapján lehet részt venni. A nevezés elfogadásáról az OTDT, az érintett szakmai bizottság és a szekciót rendező intézmény közösen dönt, melyről a hallgatók az OTDT online rendszerén keresztül elektronikusan kapnak értesítést. A nevezések befogadását, elutasítását és a hiánypótlások bekérését a küldő intézmények TDT-elnökei/felelősei az OTDT online rendszerében követhetik nyomon.
A nevezés elfogadását követően a hallgatónak a szekciók által közzétett módon szükséges előadásukat eljuttatniuk a rendező intézményhez.
A 37. OTDK-ra benyújtott pályamunkákat legalább két bíráló értékeli írásban. Az írásbeli bírálat célja, hogy a hallgató által elért önálló, a szakterület tudományos igényességi kritériumainak megfelelő eredményeket megvizsgálja, és a tartalmi részeket érdemben kifejtő szöveges értékeléssel visszajelzést adjon. Az írásbeli bírálat szempontrendszerét az OTDT tudományterületi szakmai bizottságai határozzák meg, az a felhívásuk részét képezi. Az írásbeli értékelést a bírálók minden esetben az OTDT online rendszerében rögzítik, és onnan teszik közzé a szekciók a felhívásukban megjelölt módon és időpontban.
Az írásbeli bírálók, valamint a zsűritagok felkérését a szekciók rendezői a szakmai bizottságok jóváhagyásával végzik. A bírálók/zsűritagok kijelölésének szakmai kritériumait a szakmai bizottságok határozzák meg.
A szóbeli értékelést a tagozati zsűrik végzik. A zsűritagok száma minden tagozatban minimum három fő szavazati jogú tag, illetve egy fő szavazati joggal nem rendelkező, az adminisztráció ellátásáért felelős titkár. A szóbeli értékelés minden esetben két részből áll: a szerző hallgató(k) előadásából, illetve az azt követő vitából, amelynek során a zsűritagok kérdéseket tesznek fel. Az egyes szekciókban az előadásra rendelkezésre álló időkereteket a szekciók felhívásai tartalmazzák, csakúgy, mint az értékelés szempontjait.
A szervezők mind az írásbeli bírálók, mind a zsűritagok kiválasztása során fokozott figyelmet fordítanak az összeférhetetlenség kiküszöbölésére.
Az írásbeli és a szóbeli értékelés során is oda kell figyelni arra, hogy a hallgatók számára szóló szakmai visszajelzés a pályamunka és az előadás tudományos/szakmai értékeire vonatkozzon, a hallgatók további fejlődését szolgálja, hasznosítható inspirációt jelentsen számukra tudományos kutatásaik folytatásához, és semmiképpen ne legyen bántó vagy sértő. Az OTDT felhívja a rendezők és a szakmai bizottságok figyelmét, hogy ezen szempontokat a bírálók/zsűritagok felkérésekor minden esetben ismertessék, illetve biztosítsanak képzést a bírálóknak és a zsűritagoknak, amelynek célja, hogy a pályamunkák szerzői magas színvonalú visszajelzéseket kapjanak.
A 37. OTDK nevezési és részvételi díjairól a támogatások rendelkezésre állásának függvényében a későbbiekben születik döntés. A nevezési és részvételi díjakról a központi felhívás kiegészítése keretében, valamint az OTDT honlapján, illetve a TDT-elnökök részére elektronikus üzenetben adunk tájékoztatást.
[1] A 37. OTDK-ra a 2022-2023. tanév II. félévében, a 2023-2024. tanév I. és II. félévében, valamint a 2024-2025. tanév I. és II. félévében lehet jogosultságot szerezni intézményi TDK-konferencián.
[2] Végbizonyítvány (abszolutórium): a tantervben előírt vizsgák eredményes letételét és – a szakdolgozat (diplomamunka) elkészítésének kivételével – más tanulmányi követelmények teljesítését, illetve a képzési és kimeneti követelményekben előírt kreditpontok megszerzését igazolja, amely minősítés és értékelés nélkül tanúsítja, hogy a hallgató a tantervben előírt tanulmányi és vizsgakövetelménynek a TDK-pályamunka témakörét magába foglaló szakon mindenben eleget tett. Az abszolutórium időpontja az elektronikus tanulmányi rendszerben megtalálható.
[3] A saját kezű vagy elektronikus aláírással ellátott dokumentumokkal szembeni közös elvárás:
a) az azonosításra visszavezethető dokumentumhitelesítési szolgáltatás igénybevételével (AVDH, a https://magyarorszag.hu/avdh oldalon), az Ügyfélkapu használatával hitelesített dokumentum vagy bármely más, fokozott biztonságú minősített elektronikus aláírás-szolgáltatással hitelesített dokumentum
VAGY
b) a nyomtatott és kézzel aláírt dokumentum szkennelve, PDF formátumban fogadható el.
[4] A 3. számú lábjegyzetben foglaltaknak megfelelően.
1) Az OTDK szekcióiban a szakmai elismerés formái a helyezések és a zsűri különdíjai. Az OTDK központi felhívása rögzíti ezek maximális arányát a bemutatásra került dolgozatokhoz képest.
2) A helyezések és a zsűri különdíjai kizárólag szakmai elismerések, kiadásuk a díjazott munkák szakmai tartalmán alapul, nem függ attól, hogy jutalom kapcsolható-e hozzájuk.
3) Az OTDK szekcióiban kizárólag az adott szekció főzsűrije jogosult a helyezések és a zsűri különdíjak odaítélésre.
4) A főzsűri elnöke az OTDT szakterületi szakmai bizottságának elnöke.
5) Az OTDK szekcióiban kizárólag a tagozati zsűrik tesznek javaslatot benyújtott jegyzőkönyveikben a főzsűri számára a helyezésekre és a zsűri különdíjaira[1].
6) Az OTDT és az OTDK arculati elemeit tartalmazó, az előadó diákok szakmai munkáját elismerő oklevél csak a helyezésekkel és a zsűri különdíjaival adható ki.
1) A helyezésekhez és a zsűri különdíjaihoz – a szekció Szakmai Bizottságának a hagyományokat is figyelembe vevő előzetes állásfoglalása és a főzsűri döntése alapján – jutalom is kapcsolható.
2) Ez a jutalom lehet közvetlen anyagi érték nélküli (pl. publikációs lehetőség), vagy anyagi értékkel is rendelkező (pl. pénz-, tárgy- vagy szolgáltatási jutalom).
3) Külső szponzor által a szekciók szintjén felajánlott jutalomnál a befogadhatóságról – a felajánláshoz tartozó esetleges megkötések mérlegelése után – a szakmai bizottság elnöke és az ügyvezető elnök a főzsűri ülését megelőzően együttesen dönt.
4) Külső szponzor által az OTDT szintjén felajánlott és az OTDT elnöke által befogadott jutalmakkal kapcsolatos esetleges egyedi eljárásrendről az OTDT titkára előzetesen írásban tájékoztatja a szakmai bizottság elnökét és ügyvezető elnökét. A döntés ebben az esetben is a főzsűri kezében van.
5) A jutalmak befogadásánál és kiosztásánál az OTDK rangját, valamint az arányosságot is figyelembe kell venni.
6) A konkrét tagozatokhoz kapcsolódó – befogadott – szponzori támogatásokról és felajánlott jutalmakról a tagozat ülésein a zsűri elnöke indokolt esetben tájékoztatást adhat, illetve a tagozati üléseken elhelyezhetők a szponzorok tájékoztatói.
7) A szekciók záróünnepségén a díjak mellé befogadott jutalmak ismertetésekor – az arányosságot figyelembe véve, a rendezvény gördülékeny lebonyolítását nem veszélyeztetve – a szponzor neve megjeleníthető. Kivételesen indokolt esetekben a szponzor képviselője is bevonható a díjátadásba.
[1] Ez alól – hagyományainknak megfelelően – az egyedüli kivétel a PSAT különdíj, amelyre a PSAT főzsűrin jelen lévő képviselője tesz javaslatot, a főzsűrin kiválasztott tagozati első helyezettek névsorának megismerése után.
A 37. OTDK-ra pályamunkákat delegálni jogosult középiskolai tudományos diákköri konferenciák (a lista az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnökének döntése alapján bővíthető):
A 37. Országos Tudományos Diákköri Konferenciát követően kerül sor a PRO SCIENTIA ARANYÉREM odaítélésére. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács korábbi gyakorlatának megfelelően 2025-ben is legfeljebb 48 Pro Scientia Aranyérem, két Pro Arte Aranyérem és egy Junior Pro Scientia Aranyérem[1] kiosztására kerülhet sor.
A Pro Scientia Aranyérmet a konferencián szereplő hallgatók pályázata nyomán, a szakmai bizottságok felterjesztése alapján az Országos Tudományos Diákköri Tanács ítéli oda. A pályázat benyújtásának feltétele a 2025-ös országos konferencián való részvétel, és a 2023-as vagy 2025-ös konferencián elért I. helyezés. Általános szempont, hogy az Aranyérem nemcsak az egy, esetleg két konferencián bemutatott kiemelkedő pályamű (dolgozat, előadás, alkotás stb.) elismerése, hanem a kimagasló egyetemi, főiskolai hallgatói összteljesítmény kitüntetése. Ennek megfelelően az odaítéléskor a színvonalas pályamunka mellett a teljes hallgatói “életmű” (hallgatói életszakaszban megjelent, illetve elfogadott publikációk, előadások, nyelvtudás, tanulmányi eredmény, tanulmányutak, továbbképzések) is mérlegre kerül. A Pro Scientia Aranyérem átadására hagyományosan a Magyar Tudományos Akadémián kerül sor 2025 őszén, a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia záró- és értékelő ünnepségén.
A Pro Scientia Aranyérem kitüntetés szabályzata elérhető az OTDT honlapján (https://otdk.hu/otdt/kituntetesek/pro-scientia-pro-arte-es-junior-pro-scientia-aranyerem-kituntetesek)
A pályázat benyújtásának határideje: 2025. május 14. – szerda
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács – a kiemelkedő témavezetői és tudományos diákköri szervezői munkáért adományozott elismerés évtizedes sikere alapján – a minőségi felsőoktatás érdekében kifejtett munkásság méltányolására 1998-ban MESTERTANÁR ARANYÉREM kitüntetést alapított. A Mestertanár Aranyérem kitüntetésre a felsőoktatási intézmények és karaik tudományos diákköri tanácsai tehetnek javaslatot, szekciónként legfeljebb kettőt. A kitüntetés mindazon oktatók és kutatók jobb megbecsülését és ösztönzését szolgálja, akik az egyetemisták és a főiskolások kötelező tananyag elsajátításán túlmutató, tudományos diákköri, szakkollégiumi vagy egyéb önképzési formában megvalósuló tudományos tevékenységének elősegítéséért, kibontakoztatásáért és elismeréséért témavezetőként és a tudományszervezés terén éveken át kiemelkedően eredményes, áldozatos munkát végeztek.
A Mestertanár Aranyérem kitüntetések átadására 2025 őszén, a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia záró- és értékelő ünnepségén kerül sor a Magyar Tudományos Akadémián.
A Mestertanár Aranyérem kitüntetés szabályzata elérhető az OTDT honlapján (https://otdk.hu/otdt/kituntetesek/mestertanar)
Az intézményi jelölés határideje: 2025. május 7. – szerda
[1] A Junior Pro Scientia Aranyérem kiosztásának feltétele, hogy az OTDK-n legalább 30 középiskolás pályamunka bemutatására kerüljön sor.