Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció

Felhívás

Felhívás

a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia
Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában való részvételre

1. Általános információk, rendezők

A rendezvény szervezője:

Pécsi Tudományegyetem
Természettudományi Kar

Cím: 7624 Pécs, Ifjúság útja 6.
Telefon: +36 72 503 600
Honlap: https://www.ttk.pte.hu/

A Szekció honlapjának címe: https://otdk.pte.hu/ttk-szekcio
A Szekció e-mail címe: fifoma2025@pte.hu
A rendezvény időpontja: 2025. április 22–25.

Ügyvezető elnök: Dr. Trócsányi András
egyetemi docens, dékán
Telefon: +36 72 503 600 / 63928
E-mail: dekan@gamma.ttk.pte.hu
Ügyvezető titkárok: Dr. Reményi Péter
egyetemi docens
TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet
Telefon: +36 30 0746473
E-mail: remko@gamma.ttk.pte.hu
Dr. Máté Éva
egyetemi adjunktus
TTK Földrajzi és Földtudományi Intézet
Telefon: 30/0746342
E-mail: MAESAET.PTE@pte.hu
Hallgatói képviselő: Till Dávid
egyetemi hallgató
E-mail: david999@gamma.ttk.pte.hu
Helyettes hallgatói képviselő: Koczor Dorottya
egyetemi hallgató
E-mail: dodo2001@gamma.ttk.pte.hu

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT), az OTDT Fizika, Földtudományok és Matematika Szakmai Bizottsága, valamint a rendező Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar ezúton meghirdeti a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika Szekcióját az alábbi felhívásban szereplő feltételek mellett.

A 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójában való részvétel és nevezés feltételeit a 37. OTDK központi felhívása, valamint a Fizika, Földtudományok és Matematika Szakmai Bizottság jelen felhívása és annak mellékletei tartalmazzák.

2. Részvételi feltételek

2.1.1. Részvételre jogosultak köre

A 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa) Szekciójában azok a pályamunkák és szerzőik vehetnek részt, amelyek és akik megfelelnek az OTDT központi felhívás és annak 2. számú mellékletében szereplő részletes feltételeknek, és a pályamunkák kielégítik a FiFöMa Szekció felhívásában és annak 1. számú mellékletében foglalt feltételeket is.

A külhoni egyetemek és főiskolák önképzőkörösei a magyarországiakéval azonos szakmai feltételekkel vehetnek részt a 37. OTDK-n. Ennek részleteit a 37. OTDK központi felhívása tartalmazza.

2.1.2. Többszerzős pályamunkák

Három vagy több szerzős pályamunkák befogadása kizárólag a Szakmai Bizottság külön elbírálása alapján történhet (1. számú melléklet).

2.2. Középiskolások részvétele

2.2.1. Az OTDK Konferenciára kvalifikációt szerzett középiskolások

A konferencián részt vehetnek olyan magyarországi és külhoni középiskolások is, akik felsőoktatási intézményi konferenciákon, vagy országos középiskolás tudományos diákkonferenciákon (részletes felsorolásukat a 37. OTDK központi felhívásának 4. számú melléklete tartalmazza) bemutatják kutatási eredményeiket és az OTDK-ra jelölést szereznek. A középiskolások részvételével kapcsolatos részletesebb leírást a 37. OTDK központi felhívása tartalmaz.

2.2.2. Kvalifikációt nem szerzett középiskolások részvétele

További magyarországi és külhoni középiskolások számára az OTDK kiegészítő programjaként FiFöMa Középiskolai Diákkonferenciát szervez. Akik az OTDK-ra kvalifikációt nem szereztek, azok pályázatukkal részt vehetnek a FiFöMa Középiskolai Diákkonferencián, a rendező intézmény által hirdetett diákkutatási pályázat feltételei szerint (Szekciófelhívás 2. számú melléklet).

2.3. A részvétel tartalmi és formai követelményei

A Szekciófelhívás 1. számú melléklete tartalmazza a pályamunkák és a rezümék tartalmi és formai követelményeit, az idegen nyelvű pályamunkák bemutatásának szabályait, a mesterséges intelligencia használatának szabályozását, továbbá a feltöltendő kiegészítő dokumentumok részletes leírását.

3. A pályamunkák tagozatokba történő beosztása

Az OTDT FiFöMa Szakmai Bizottsága a beérkezett pályamunkákat azok témája és száma alapján legalább 6 db hasonló témákat tartalmazó pályamunkákból álló tagozatokba osztja. Ehhez a csoportosításhoz a nevezési időszakban a pályamunkák szerzői a nevezési folyamat során segítségként megadják az OTDT online rendszerben, hogy saját belátásuk szerint pályamunkájukat melyik témakörhöz sorolják. A lehetséges témakörök listáját a Szekciófelhívás 3. számú melléklete tartalmazza. A rendező intézmény a Szakmai Bizottság egyetértésével fenntartja annak a jogát, hogy a Szekció tudományterületétől eltérő tartalmú pályázatokat az Országos Tudományos Diákköri Konferencia tudományterületileg illetékes más szekciójába átirányítsa.

A 37. OTDK végleges tagozatai nem lesznek szükségszerűen azonosak a meghirdetett lehetséges témakörökkel. Ezekből szervezési és szakmai szempontok alapján új tagozatok is születhetnek. A végleges tagozatokról és a pályamunkák besorolásáról a döntést az ügyvezetés bevonásával a FiFöMa Szakmai Bizottság hozza meg, amelyről a hallgatók az OTDT online rendszerén keresztül kapnak tájékoztatást, legkésőbb 2025. február 6-ig.

4. A jelentkezés módja

4.1. A jelentkezés lépései

A jelentkezés módját és a nevezés feltételeit a 37. OTDK központi felhívás 2. számú melléklete részletesen tartalmazza. Egy pályamunka négy lépésen keresztül jut el az OTDK részvételre: intézményi kvalifikáció, pályamunka feltöltése, nevezés és a pályamunka befogadása.

A pályamunka feltöltésének és a szekció kiválasztásának a 37. OTDK központi felhívás 2. számú mellékletének 4. pontjában jelölt e-mail megküldésétől számított 30 napon belül eleget kell tenni. Azoknak a hallgatóknak, akik a 37. OTDK érintett szekciójának nevezési határidejét megelőző 30 napon belül megrendezett intézményi TDK-konferencián kapnak jogosultságot pályamunkájukkal, legkésőbb a nevezési határidőig kell feltölteniük pályamunkájukat az OTDT online rendszerbe. FIGYELEM! A pályamunka feltöltése nem jelent nevezést a 37. OTDK Konferenciára.

Nevezni a nevezési időszakban kell 2024. november 15. – 2025. január 8. 16.00 óra (CET) között.

A nevezés véglegesítésének határideje: 2025. január 8. (szerda) 16.00 óra (CET).

A nevezés során feltöltendő dokumentumok pontos listáját a Szekciófelhívás 1. számú melléklete tartalmazza. A hallgatók számára megadott nevezési határidőt követően az OTDT online rendszerben a hallgató számára semmilyen dokumentum feltöltése nem lehetséges.

4.2. Abszolutóriumot szerzett, valamint a nevezés félévében várhatóan abszolutóriumot szerző hallgatók kiegészítő nevezési feladatai

Amennyiben a pályamunka valamelyik szerzője 2025. január 8. előtt megszerezte a mesterszakos vagy osztatlan képzésbeli abszolutóriumát, vagy a nevezés félévében megszerzi, akkor az érintett hallgatóknak a 37. OTDK központi felhívás 2. számú mellékletének 4.2. pontja alapján nyilatkozniuk kell, valamint a Szekciófelhívás 1. számú mellékletének 4. pontja szerint a TDK pályamunka részeként további kötelező függeléket kell készíteni a szakdolgozat és a TDK pályamunka közötti különbség elbírálásához.

4.3. Több TDK-pályamunkával nevező hallgató

Ha egy hallgató több pályamunkával is nevezési jogot szerez a két OTDK közötti időszakban, az erre vonatkozó szabályokat a Szekciófelhívás 1. számú melléklete tartalmazza.

5. Az intézményi TDT-elnök feladatai a 37. OTDK-hoz kapcsolódóan

5.1. Az intézményi TDK-konferenciát követően:

Az intézményi TDK-konferencia jegyzőkönyveinek feltöltése és megküldése az OTDT Titkárságának a 37. OTDK központi felhívás 2. számú mellékletének 5. pontja szerint.

5.2. A hallgatók nevezési határidejét követően:

A hallgatók nevezéseinek jóváhagyása az OTDT online rendszerben. A rendszerben minden nevezés automatikusan jóváhagyásra kerül, így csak akkor van ezzel teendő, ha valamely benevezett pályamunkát az intézmény/kar nem kívánja delegálni a 37. OTDK-ra.

A FiFöMa Szekcióba benevezett pályamunkák és szerzőik jóváhagyott nevezéseit tartalmazó összesítő jegyzéket az OTDK központi felhívásának 2. mellékletében foglaltaknak megfelelően aláírva kell az OTDT online rendszerbe feltölteni.

Az összesítő jegyzéken a Kari felelősök nyilatkoznak az abszolutóriumot szerzett hallgatókról, amelynek alapját a hallgatónak a helyi kvalifikáló fordulón a szakdolgozata/diplomamunkája lényegi eltéréséről tett írásbeli nyilatkozata biztosítja.

Az intézményi és kari TDT-elnök által az OTDT online rendszerben a dokumentumok feltöltésére vonatkozó határidő: 2025. január 13. (hétfő) 16.00 óra (CET). E határidőt követően az OTDT online rendszerben nevezési dokumentum feltöltése nem lehetséges.

A határidő után érkező és a FiFöMa Szekció felhívásában szereplő követelményektől eltérő pályamunkákat nem áll módunkban befogadni, nevezésük elutasításra kerül. Az egyéni, illetve egyénileg beküldött nevezés érvénytelen.

6. A pályamunka értékelési szempontjai, az előadás bemutatása és értékelése

A FiFöMa Szakmai Bizottság a saját eredmények bemutatásának hangsúlyosabbá tétele és a szakmai diskurzus elősegítése érdekében a pályamunka, a szóbeli előadás, valamint a diszkusszió értékelését azonos súllyal veszi figyelembe.

A bemutatás és az értékelés szempontjait kérjük, olvassák el figyelmesen a Szekciófelhívás 4. számú mellékletében!

7. Az OTDK-n kiosztható helyezések és zsűri különdíjak

Az OTDK-n részvételt elismerő oklevelet kap minden bemutatott pályamunka valamennyi szerzője és témavezetője. Emellett a bemutatott pályamunkák szekció szinten legfeljebb harmada részesülhet az I., II. és III. helyezések valamelyikében, annak figyelembevételével, hogy szakmai tagozatonként legfeljebb egy pályamunka kaphat első helyezést. A szekció főzsűrik a pályaművek közül azokat, amelyek helyezést nem érnek el, de a tagozati zsűrik szakmai értékeik alapján elismerésre érdemesnek találják, és az értékelés alapján közvetlenül a helyezett pályamunkák után következnek, a zsűri különdíjával ismerhetik el. A helyezett és a zsűri különdíjában részesülő pályamunkák szerzői valamennyien megkapják a helyezésért vagy a zsűri különdíjáért járó oklevelet.

A helyezett és a zsűri különdíjával elismert pályamunkák száma szekció szinten összesen nem haladhatja meg a szekcióban bemutatott pályamunkák számának 50%-át. A díjak további szabályozását a központi felhívás 3. számú melléklete tartalmazza.

Az OTDK Konferenciával párhuzamosan szervezett FiFöMa Középiskolai Diákkonferencián történő részvétel nem számít OTDK részvételnek, így azok helyezései és jutalmai nem tartoznak az OTDK konferencia tagozati eredményeihez.

8. Pro Scientia Aranyérem pályázat benyújtása

Az OTDK I. helyezést elérő pályamunkák szerzői – amennyiben megfelelnek a pályázati kiírásban foglalt további feltételeknek – pályázatot nyújthatnak be a Pro Scientia Aranyérem elnyerésére. Ennek részletei a 37. OTDK központi felhívásának 5. számú mellékletében olvashatók.

Hívunk és várunk minden érdeklődő diákköröst és mestereiket!

Budapest, 2024. április 9.

Dr. Sütő László Dr. Trócsányi András
egyetemi docens dékán, egyetemi docens
az OTDT Fizika, Földtudományok és Matematika Szakmai Bizottságának elnöke a 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekciójának ügyvezető elnöke

1. számú melléklet

A 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció felhívásának 1. számú melléklete

 

1. A pályamunka és az előadás nyelve

Az OTDK nyelve a Központi Felhívás értelmében a magyar. A Fizika, Földtudományok és Matematika (FiFöMa) Szekció szervezőinek korábbi évek alatt összegyűjtött tapasztalatai alapján az anyanyelven írt pályamunkákban sokkal jobban megfogalmazódtak azok a gondolatok, amelyeket a szerzők be akartak mutatni. A tapasztalatok szerint néhány tudományterületen az angol nyelv a preferált, azonban a szakmai bizottság nem szeretné, hogy azokat a diákokat hátrány érje, akik még nem tudnak elég jól angolul. Ennek szellemében a magyarul tudó pályázóktól magyar nyelvű dolgozatokat és előadást kérünk.

A magyarországi felsőoktatási intézményben tanuló nem magyar anyanyelvű, vagy külföldön, nem magyar nyelven tanuló magyar szerzők saját döntésük szerint angol nyelven is részt vehetnek a diákkonferencián, külön indoklás nélkül. A nem magyar anyanyelvű szerzők esetében a dolgozat mellett az előadás és diszkusszió nyelve is lehet angol, a magyar anyanyelvűek esetében az előadás és diszkusszió nyelve magyar.

A Magyarországon tanuló magyar anyanyelvű hallgatók és a külföldön, magyar nyelvű képzésben tanuló, magyar anyanyelvű hallgatók is eltérhetnek az ajánlott magyar nyelvtől. A Szekció az ő angol nyelvű dolgozatukat is befogadja, de az előadás és diszkusszió nyelve számukra a magyar. Esetükben a 4.5. pontban további kiegészítő követelményt állítottunk fel.

2. A pályamunka tartalmi követelményei

a) A konferencián a fizika, a földtudományok és a matematika szakterületeihez és ezek környezettudományi, módszertani és műszaki kapcsolataihoz tartozó tudományos igényű, erre a célra készített pályamunkák mutathatók be.

b) A pályamunka a szerzők saját tudományos kutatásairól számol be. A pályamunka egy, az Országos Tudományos Diákköri Tanács által elfogadott intézményi TDK-konferencia szakmai zsűrije által ellenőrzött és elfogadott saját kutatási eredményeket tartalmaz.

c) A diákok kutatási műhelymunkája nem a tantervben előírt feladatok keretében valósult meg. Szemináriumi dolgozat, terepgyakorlati jelentés, többletmunka nélküli, mester- vagy osztatlan képzésbeli szakdolgozat, diplomamunka nem mutatható be. Ezért a FiFöMa Szakmai Bizottság nem fogadja be azokat a pályamunkákat, amelyek kvalifikációja a mesterszakos vagy osztatlan képzésben szerzett abszolutórium megszerzésének félévében történt, és a két dolgozat tudományos kérdésfeltevése nem különül el egymástól. Az alapképzésben megvédett szakdolgozatok alapján készített TDK-dolgozatokra ez nem vonatkozik, tehát bemutathatók a mesterképzés alatt az intézményi TDK-konferenciákon, így az OTDK-ra kvalifikációt szerezhetnek. Bizonytalan esetben ajánlott még a nevezés előtt az OTDT FiFöMa Szakmai Bizottsága elnökének állásfoglalását kérni.

Az OTDK-ra benevezett valamennyi pályamunka plágiumellenőrzésen megy keresztül, amelynek értékelésére a szakmai bizottságok háromtagú külön bizottságot hoznak létre és egyenként áttekintik a plágiumvizsgálat eredményét. Külön felhívjuk a nevező hallgatók figyelmét arra, hogy a plágium semmilyen formában nem megengedett, hivatkozás nélkül a saját alkotások (más jelentések, mesterszakos diplomamunka, osztatlan képzésben írt szakdolgozat) sem idézhetők (önplágium tilalma). A szerzői jogokat bizonyítottan sértő pályaműveket az OTDT kizárja az OTDK-ról, a nevező intézmény egyidejű értesítésével.

d) A pályamunka feltöltése előtt már benyújtott publikáció érdemi módosítás nélküli beadása nem minősül diákköri dolgozatnak, ezért az OTDK FiFöMa Szekcióban pályamunkának nem fogadható el.

e) A OTDK-ra feltöltött pályamunka címének azonosnak kell lennie az intézményi kvalifikáló konferencián megadottal. A két dolgozat tartalmilag egyes részletekben eltérhet, ami elsősorban az intézményi konferencia zsűrijének javaslatai alapján történő változásokat jelenti, de a két dolgozat tudományos kérdésfeltevésének azonosnak kell lennie.

f) A pályamunka kötelező része a „Saját eredmények” kiegészítés, amelyet a dolgozat függelékeként kell beszerkeszteni. Ebben a szerző(k) a saját eredmények és a saját elvégzett munka listaszerű összefoglaló kifejtését kell bemutassák 1 oldal terjedelemben.

3. A pályamunka formai követelményei:

A pályamunka egy fájl, amely a törzsdokumentumból és a kötelező kiegészítő dokumentumokból (lásd 4.1. és 4.2. pont) áll. Azok a pályamunkák, amelyek meghaladják a 60 oldalas terjedelmi korlátot, nem tölthetők fel az OTDT online rendszerébe.

  • A pályamunkákat PDF formátumban kell feltölteni.
  • A fájl mérete maximum 10 megabájt.
  • Irányadó tipográfiai paraméterek: Betűtípus: Times New Roman, Betűméret: 12,
    Margó: 2,5 cm
  • Nyomtatott pályamunkát nem kell beküldeni.

4. Kiegészítő dokumentumok

4.1. Minden nevező hallgató számára kötelező melléklet

A pályamunka kötelező része a „Saját eredmények” kiegészítés. Ebben a szerző(k) a saját eredmények és a saját elvégzett munka listaszerű összefoglaló kifejtését kell bemutassák 1 oldal terjedelemben.

Ebben listázni kell:

  • azt a tudományos (rész)kérdést, amit a hallgató saját maga megoldott;
  • azokat a módszereket, amit saját maga alkalmazott vagy aminek segítségével saját maga mérést végzett;
  • a saját maga által kapott eredményeket

Ezeket élesen el kell választani az irodalomban elért eredményektől, a kutatócsoport más tagjai által elért, korrekten átvett és hivatkozott részeredményektől. Ezen függelék a feltöltött pályamunka kötelező része, e nélkül a nevezés nem lehetséges.

4.2. Abszolutóriumot szerzett, valamint a nevezés félévében várhatóan abszolutóriumot szerző hallgatók kiegészítő nevezési feladatai

4.2.1. Amennyiben a pályamunka valamelyik szerzője 2025. január 8. előtt megszerezte a mesterszakos vagy osztatlan képzésbeli abszolutóriumát, vagy a nevezés félévében megszerzi, akkor az érintett hallgatóknak a 37. OTDK központi felhívás 2. számú mellékletének 4.2. pontja alapján nyilatkozni kell az OTDT Online rendszerben.

4.2.2. A pályamunka részeként megszerkesztve „Szakdolgozat eltérés” kiegészítést kell készíteni abban az esetben, ha a szerzők között van olyan, aki a kvalifikáció (helyi forduló) félévében mesterszakos vagy osztatlan képzésbeli abszolutóriumot szerzett vagy szerez. Alapszakos szakdolgozat esetén ezt a függeléket nem kell elkészíteni.

Ebben az 1-2 oldalas függelékben az abszolutórium által érintett hallgató bemutatja a szakdolgozata/diplomamunkája és a TDK pályamunkája lényegi eltéréseit: a tudományos kérdésfeltevések, a használt módszerek és a kapott eredmények tételes összehasonlításával.

Amennyiben a Szakdolgozat eltérés függelék alapján nem dönthető el egyértelműen a szakdolgozat/diplomamunka és a TDK-dolgozat különbözősége, a Szakmai Bizottság és az Ügyvezetés a nevezés után, de a pályamunka befogadása előtt kérheti a szakdolgozat/diplomamunka beküldését.

A TDK-dolgozat akkor számít a kötelező oktatási tevékenységen túlmenő eredménynek (ami alapkövetelmény), ha a TDK-dolgozat tudományos célja más kérdésre keres választ, mint a szakdolgozat/diplomamunka. A két tudományos kérdésfeltevés alapvetően eltér egymástól, a két dolgozat egymástól jól elkülönülő kérdések megoldására keresi a választ.

A BA/BSc képzés keretében folyamatos TDK-munka során megírt, és ugyanezen BA/BSc képzés keretében vagy későbbi mesterképzés alatt intézményi TDK-konferencián bemutatott szakdolgozat – amennyiben megfelel a felhívásban és a mellékletekben foglalt követelményeknek – a 37. OTDK Konferenciára további kiegészítő nevezési feladatok nélkül benevezhető.

4.3. Több dolgozattal nevezés esetén a különbségek bemutatása

4.3.1. A kvalifikációs időszakban az intézményi/kari TDK-konferenciákon előfordulhat, hogy több pályamunka is ugyanazt a témakört kutatja. Egy azonos témakör kutatása során, egymás utáni TDK-konferenciákon bemutatott TDK-pályamunkákat továbbfejlesztett TDK formájában kell benevezni. Ilyen esetben az első feltöltött pályamunkát nem kell benevezni a 37. OTDK-ra, hanem a második kvalifikált pályamunkának, a továbbfejlesztett pályamunkának kell tartalmaznia a teljes kutatási időszak összefoglalását.

4.3.2. Amennyiben egy hallgató a 37. OTDK-n két, vagy több dolgozattal indul, úgy a dolgozatok között lényegi eltérésnek kell lennie. A megkövetelt eltérés a pályamunkákban célul kitűzött és abban megvizsgált tudományos kérdések, problémák különbözősége. Ilyen esetben szükséges a „TDK-különbség” kiegészítő fájl feltöltése mindkét dolgozathoz. Kérjük, a dokumentumot az OTDT online rendszerében a Dokumentumok menüpontban „kiegészítő dokumentum” típusú fájlként töltsék fel.

Ebben a kiegészítő fájlban legalább egy oldal terjedelemben részletesen be kell mutatni, és indokolni, hogy a TDK-pályamunkákban megvizsgált tudományos kérdések, problémák között mik a különbségek, és ezek milyen módszertani, vizsgálati, kutatásbeli eltéréseket jelentenek. E feltétel arra az esetre is vonatkozik, ha az egy hallgató által benevezett dolgozatok közül egy vagy több többszerzős.

4.4. Többszerzős pályamunkák

Az OTDK mozgalom céljából adódik, hogy a legtehetségesebb hallgatók eredményeit a tudomány egységes mércéjével mérve hasonlítjuk össze. Ez egy nagyobb létszámú hallgatói kutatócsapat és az egyéni résztvevők között komoly nehézségekbe ütközik, hiszen az igazán tehetséges hallgatók közötti csapatmunka óhatatlanul több eredménnyel jár.

Ezért a FiFöMa Szakmai Bizottság úgy határozott, hogy a három vagy több szerzős pályamunkák befogadása kizárólag a Szakmai Bizottság külön elbírálása alapján történhet.

Amennyiben három vagy több diák dolgozik együtt egy kutatás során, javasoljuk, hogy a téma egy-két szerző önálló részeredményeit bemutató dolgozatokra tagolva, külön pályamunkaként kerüljön beadásra. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a legtehetségesebb diákok három vagy többszerzős pályamunka esetén hátrányból indulnak a Pro Scientia Aranyérem pályázaton, mert ebben az esetben az egyéni munka eldöntése kulcsfontosságú tényezője a kiválasztásnak.

Amennyiben a témavezetők és mentorált hallgatói úgy ítélik meg, hogy a kutatás mégsem szedhető több önállóan értékelhető részre, kérjük a kvalifikációs verseny hivatalos jegyzőkönyvét az ügyvezetés címére (fifoma2025@pte.hu) elküldeni az intézményi versenyt követő egy héten belül, azzal a kéréssel kiegészítve, hogy a Szakmai Bizottság döntsön a pályamunka befogadásáról. A Szakmai Bizottság és az Ügyvezetés vállalja, hogy a döntést – a kérés megérkezése után – egy héten belül meghozza.

Amennyiben a három vagy többszerzős pályamunka befogadásra kerül, a nevezés során feltöltendő “Saját eredmények” elnevezésű, a dolgozat részét képező dokumentumban – ha az elkülöníthető – a pályamunka minden egyes szerzője külön térjen ki arra, hogy mi volt a kutatás során az általa elvégzett munka és az általa megalkotott eredmény.

4.5. Angol nyelvű pályamunkát készítő Magyarországon tanuló magyar, illetve külföldön, magyar nyelvű képzésben tanuló magyar hallgatók

Amennyiben egy Magyarországon tanuló magyar anyanyelvű hallgató vagy egy külföldön, magyar nyelvű képzésben tanuló magyar anyanyelvű hallgató úgy dönt, hogy angol nyelvű pályamunkát készít, köteles a dolgozat részeként egy három oldalas magyar nyelvű összefoglaló készítésére a pályamunkájáról, amely tartalmazza a vizsgált problémát, az alkalmazott módszertant és a kapott eredményeket.

5. Mesterséges Intelligencia használata

Amennyiben a pályamunka megalkotása során a szerző bármely fázisban tudatosan használta a mesterséges intelligenciát, azt a kutatási módszerekről szóló fejezetben fogalmazza meg külön alfejezetben, és tüntesse fel lábjegyzetben a szoftver típusát is megjelölve.

Ha a mesterséges intelligencia által létrehozott szöveg megjelölés (lábjegyzet) nélkül kerül felhasználásra, az a plágiummal azonos elbírálás alá esik.

Az OTDK pályamunka készítése során a mesterséges intelligencia társszerzőként való feltüntetése tilos.

6. A rezümére vonatkozó szabályok

Az OTDT online rendszerébe a rezümé (kivonat) törzsszövegét kell feltölteni, a szerzők és a témavezetők nevét, intézményét, témavezetőt stb. az online rendszer generálja.

A rezümé nyelve: magyar. Idegen nyelvű pályamunka esetében a pályamunka nyelvén kell feltölteni.

A rezümé mérete: minimum 500 és legfeljebb 2500 karakter.

2. számú melléklet

A 37. OTDK Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció felhívásának 2. számú melléklete

Kedves Diákok! Kedves Kollégák!

2025. április 22-25. között a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kara szervezi a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Fizika, Földtudományok és Matematika Szekció (FiFöMa) döntőjét.

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács új stratégiájában elhatározta, hogy az OTDK rendszerét kinyitja a középiskolás tehetséggondozás felé is. Célunk ezzel az, hogy a közel 70 éve működő OTDK-mozgalom tapasztalataira építkezve segítsük a tehetségek mielőbbi felismerését, kibontakozását, a diákok érdeklődési köréhez igazodó, felfedezésen alapuló tehetségfejlesztését.

Ezért a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának OTDK szervezőiként kiegészítő programként FiFöMa Diákkonferenciát szervezünk, amelyhez az alábbi pályázatot hirdetjük meg a 10-12. osztályos diákok számára:

Várjuk

  • a fizika, földrajz/földtudományok, matematika bármely területe iránt érdeklődő diákokat
  • továbbá tanáraikat, akik foglalkoznak vagy foglalkozni szeretnének tehetséggondozással, illetve versenyekre készítenek fel diákokat

A részvétel feltétele:

  • Közös konzultáció valamely kárpát-medencei felsőoktatási intézmény TDK műhelyének oktatója és a jelentkező középiskolás diák és felkészítő tanára között (a kapcsolatfelvételi TDK vezetők listája a honlapon a „Középiskolásoknak” címszó alatt olvasható)
  • Pályázat elkészítése a fentebbi tudományterületeken szabadon választott témában a megadott pályázati kategóriák valamelyikében. A fizika, földrajz (természet- és társadalomföldrajz), matematika tantárgyak és az ásványtan, csillagászat, biológia, kémia, meteorológia, térképészet vagy akár a történelem határterületén lévő témakörben is lehet pályázatokat benyújtani.  Fontos kiemelni, hogy nincsenek éles határok, bármilyen ‒ akár a fentebbi tudományterületeket összekapcsoló ‒ jelenség, képződmény vagy folyamat feldolgozása is lehetséges, ami a Földön vagy a világegyetemben a múltban lezajlott vagy jelenleg zajló környezeti és/vagy társadalmi változások megfigyelésével, vizsgálatával, vagy modellezésével foglalkozik. Mivel a pályázatokat csak digitális formában kell benyújtani, az esszében is lehetőség van kiegészítő jelleggel újszerű módszerek alkalmazására (pl. videó beágyazás, animáció stb.)
  • A részvételi szándék jelzése az alábbi linken: https://otdk.pte.hu/ttk-szekcio

Ezt követően készítjük el a rendezvény online rendszeréhez szükséges belépő kódjukat.

Fontos határidők:

  • 2025. február 8.
    A részvételi szándék jelzése a szükséges adatokkal, 16 év alattiak szülői nyilatkozatának feltöltése. (A nyilatkozat sablonja a honlapunkról letölthető.)
  • 2025. március 1.
    A pályázat feltöltése a rendezvény online rendszerébe.

Pályázati kategóriák:

  • Esszé: Maximum 25 A4-es oldal (a tudományterületek sajátosságai miatt a terjedelem csak ajánlott) a három tudományterület valamelyikéhez kapcsolódó témakörben. A pályázó mutasson be egy általa megfigyelt természettudományi, környezeti vagy társadalmi jelenséget vagy problémát. A hangsúly a témakör aktualitásán, a pályázó saját gondolatain és kreativitásán van, természetesen figyelembe véve a felhasznált szakirodalmak szakszerű dokumentálását.
  • Kísérleti bemutató: Egy kiválasztott fizikai, matematikai vagy földtudományi jelenség kísérleti modellezése és bemutatása 2-5 perces videó formájában. A pályázat mellékleteként egy egyoldalas összefoglalót is kell készíteni, amely tartalmazza a bemutatandó természeti jelenség és a kísérlet végrehajtásának rövid leírását, a kísérleti eszközök és anyagok megadását.
  • Mikrotanítás: a három tudományterület valamelyikén egy közoktatási téma újszerű tanítási ötletének megfogalmazása és bemutatása 2-5 perces videó formájában. A pályázat ebben az esetben egy – legalább 1 oldalas – óravázlat is tartalmazzon, amelyben a diák bemutatja a témarész tanítási folyamatának lépéseit, a használt eszközöket és módszereket, IKT eszközök használata esetén annak URL címét.
  • Animáció: A pályázó mutasson be egy természettudományi, környezeti jelenséget vagy problémát 2-5 perces, saját készítésű számítógépes animáció formájában. A benyújtandó pályázat az elkészült animáció, amely szabadon választott formában (szöveg, hang, rajz, film, kísérő leírás) bemutatja az adott jelenséget.

Egy-egy pályázat maximum kétszerzős lehet! Ez esetben kérjük mindkét szerző regisztráljon a rendezvény honlapján.

Értékelés, bemutatás:

Az esszé formában beérkezett pályázatokat előzetesen szakmai zsűri értékeli. Ezt követően a konferencia középiskolások számára meghirdetett szekcióiban a pályázók 10 perces online prezentációban adják elő a dolgozatuk legfontosabb eredményeit. A prezentációt 5-10 perces szakmai beszélgetés követi. Az írásbeli és a szóbeli eredmények összesítése után a zsűri rangsorolja a pályázatokat. Az eredmények az ünnepélyes eredményhirdetésen kerülnek kihirdetésre.

A kísérleti bemutató, mikrotanítás és animáció formában érkezett pályázatokat előzetesen szakmai zsűri értékeli és rangsorolja. Az eredmények az ünnepélyes eredményhirdetésen kerülnek kihirdetésre. A videós pályázatokat a rendezvény ideje alatt az OTDK minden résztvevője számára bemutatjuk és közönségszavazatok alapján a 3 legtöbb szavazatot kapott munka értékes nyereményben részesül.

Az OTDK Konferenciával párhuzamosan szervezett FiFöMa Középiskolai Diákkonferencián történő részvétel nem számít OTDK részvételnek, így azok helyezései és jutalmai nem tartoznak az OTDK konferencia tagozati eredményeibe.

Miért érdemes jelentkezni:

A pályázók számára reméljük érdekes kihívást jelent a nagy hagyományú Tudományos Diákköri munkában való részvétel! A konferencia alatt hozzáférést biztosítunk a diákoknak és tanáraiknak minden szakmai fórumra és szabadidős programra, illetve a kifejezetten az ő számukra szervezett online programjainkra. A megmérettetésen való sikeres szereplés értékes többletpontokat jelent a diákok későbbi felsőoktatási pályázatainak (pl. az Új Nemzeti Kiválósági Program) elbírálása során. A középiskolák és a felsőoktatási intézmények között ily módon kialakult szorosabb kapcsolatok hosszabb távon is segíthetik a középiskolai tanárok áldozatos tehetséggondozási munkáját.

További információért forduljanak a középiskolai szekció szervezőjéhez, a fifoma2025@pte.hu email címen, vagy a rendezvény honlapján: https://otdk.pte.hu/ttk-szekcio

Pécs, 2024. március 11.

Tisztelettel:

Dr. Reményi Péter                                              Dr. Lenner Tibor
OTDK ügyvezető titkár                                      FiFöMa SzB középiskolai alelnök

3. számú melléklet

A 37. OTDK Fizika Földtudományok és Matematika Szekció felhívásának 3. számú melléklete

Fizika
Földtudományok
Anyagtudomány A környezettudomány földtudományi és földrajzi alkalmazásai
Asztrofizika Alkalmazott földtudomány
Atommagfizika Archeometria
Részecskefizika, térelméletek Ásványtan
Bio- és biológiai fizika Földtan, üledékkőzettan, szedimentológia
Csillagászat Földtudományi kérdések műszaki alkalmazásokban
Fizikatörténet Geofizika
Klasszikus fizikai problémák Geoinformatika
Komplex rendszerek fizikája Geomorfológia
Környezetfizika Hidrogeológia, hidrogeográfia
Kvantumoptika Karsztkutatás
Modern kvantumfizikai problémák Környezettudatos módszerek szakmai vizsgálata
Lézerfizika Magmás- és metamorf kőzettan
Nanoszerkezetek Megújuló energiaforrások
Nehézion-fizika Meteorológia, klimatológia
Optika Őslénytan
Plazmafizika Planetológia
Reaktorfizika Régészeti geológia
Statisztikus fizika Szakmai örökségek
Szilárdtestfizika Tájföldrajz
Érdekes fizikai problémák, újszerű megoldási módszerek Távérzékelés
Térképészet
Matematika
Természetvédelem
Algebra Tudománytörténet
Alkalmazott matematika
Társadalomföldrajz
Analízis Általános társadalomföldrajz
Elméleti számítástudomány Gazdaságföldrajz
Geometria és topológia Környezet és társadalom
Halmazelmélet és logika Népességföldrajz
Kombinatorika Politikai földrajz
Matematikatörténet Szociálgeográfia
Multidiszciplináris matematika Településföldrajz
Operációkutatás Terület- és településfejlesztés földrajza
Számelmélet Történeti földrajz
Statisztika Tudománytörténet
Valószínűségszámítás Turizmusföldrajz
Érdekes matematikai problémák, újszerű megoldási módszerek A fenntarthatóság társadalomföldrajzi vonatkozásai
Érdekes földrajzi-földtudományi kérdések, újszerű megoldási módszerek

4. számú melléklet

A 37. OTDK Fizika Földtudományok és Matematika Szekció felhívásának 4. számú melléklete

A FiFöMa Szakmai Bizottság a saját eredmények bemutatásának hangsúlyosabbá tétele és a szakmai diskurzus elősegítése érdekében a pályamunka, a szóbeli előadás, valamint a diszkusszió értékelését azonos súllyal veszi figyelembe.

Ezért az OTDK Konferencián a pályamunka bemutatásának időkerete 15 perc előadásból és 15 perc szakmai diskurzusból áll. Az előadásba hangsúlyosan be kell építeni a hallgató által elvégzett munka bemutatását, valamint a saját eredményeket. Ezek megjelenése az előadást követő diszkusszió során is kiemelt szerepet kap.

A pályamunka értékelése

1.    A benyújtott pályamunkák értékelésének szempontjai

  • A saját eredmények minősége és újszerűsége, indoklásának és értékelésének helyessége.
  • Az önállóan elvégzett módszerek minősége, ismertetése, ötletessége, az alkalmazás helyessége.
  • A saját feladat (kérdésfeltevés) világos körülhatárolása, valamint az önálló munka részletes elhelyezése és elhatárolása a kutatócsoport általánosabb tudományos kutatásaiban.
  • A dolgozat stílusa, szerkesztése, a szakirodalom ismerete.

2.    A konferencián bemutatott előadás és diszkusszió értékelési szempontjai

  • Előadása megfelelt-e az előadói követelményeknek (szerkesztés, szabatosság, világos okfejtés, szakkifejezések használata stb.)?
  • Az előadó megfogalmazta-e világosan saját feladatát, és bemutatta-e tudományos tevékenységét, elhatárolta-e a kutatócsoport általánosabb kutatásaitól?
  • Saját kutatási eredményeit milyen tudományos szinten tudta bemutatni?
  • Bemutatta-e részletesen az általa használt kutatási módszereket, azok a kutatási célnak megfelelőek voltak-e?
  • Hogyan indokolta eredményeit, a következtetései mennyire voltak helyesek?
  • Mennyiben sikerült érdemben válaszolnia a zsűri észrevételeire, kérdéseire, a bírálatokra; milyen szakmai biztonsággal rendelkezik a témában?