A rendezvény szervezője:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Cím: 1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 2. I és Q épületek
Telefon: 06 (1) 463-3581
Honlap: https://vik.bme.hu/
A Szekció honlapjának címe: https://otdk25.vik.bme.hu
A Szekció e-mail címe: otdk25@vik.bme.hu
A rendezvény időpontja: 2025. április 23–25.
Ügyvezető elnök: | Dr. Németh Géza egyetemi tanár, BME VIK Telefon: +36 (1) 463-3883 E-mail: otdk_elnok2025@vik.bme.hu |
Ügyvezető társelnök: | Dr. Charaf Hassan rektor, egyetemi tanár, BME VIK Telefon: +36 (1) 463-3969 E-mail: otdk_tarselnok2025@vik.bme.hu |
Ügyvezető titkár:
|
Bartalis Mátyás tanszéki mérnök, kari TDT-titkár, BME VIK Telefon: +36 (1) 463-3437 Dr. Molnár Vince adjunktus, BME VIK Telefon: +36 (1) 463-3598 E-mail: otdk_titkar2025@vik.bme.hu |
Hallgatói képviselő:
|
Bajczi Levente PhD hallgató BME VIK E-mail: otdk_hallgatoi2025@vik.bme.hu |
Helyettes hallgatói képviselő: | Szatmáry Zoltán Hallgató, BME VIK HK tanulmányi munkacsoport E-mail: otdk_hallgatoi2025@vik.bme.hu |
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT), az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottsága, valamint a rendező BME VIK ezúton meghirdeti a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Informatikatudományi Szekcióját az alábbi felhívásban szereplő feltételek mellett.
A 37. OTDK Informatikatudományi Szekciójában való részvétel és nevezés feltételeit a 37. OTDK központi felhívása, valamint az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottság jelen felhívása és melléklete tartalmazza.
Az Informatikatudományi Szekció, mint a 37. OTDK 16 szekciójának egyike, interdiszciplináris szekció, az informatika területén elért új eredmények fóruma.
Fő célja az, hogy közös lehetőséget adjon a különböző szakágakban tanuló informatikus specialistáknak – így például a programtervező, mérnök, műszaki, gazdaság- és agrárinformatikusoknak, bionikusoknak – önálló kutatási eredményeik bemutatására.
Az Informatikatudományi Szekció az informatikatudomány legkülönbözőbb területeihez kapcsolódó, az informatika elméleteinek, eszközeinek és módszereinek fejlesztéséhez hozzájáruló pályamunkákat várja.
A konferencia megrendezését egy, a tudományterület neves kutatóiból és oktatóiból álló Programbizottság segíti, amelynek munkájában az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottságának tagjai vesznek részt. A Programbizottság feladata a bírálatok kiosztásának, valamint a bírálatok minőségének felügyelete, az anomáliák kiszűrése, javaslattétel a tagozatok beosztására, pályamunkák 37. OTDK-n való részvételére, valamint a szekciók közötti átirányításokra.
A 37. OTDK-n azok a pályamunkák és szerzőik (amennyiben a pályamunka többszerzős, úgy valamennyi szerző) vehetnek részt, amelyek és akik megfelelnek a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia központi felhívásában foglalt feltételeknek (részletek a 37. OTDK központi felhívásának 2. számú mellékletében).
Az Informatikatudományi Szekcióba jelentkező hallgató – a nevezésével – magára kötelezőnek tekinti a Magyar Tudományos Akadémia tudományetikai kódexét (a Magyar Tudományos Akadémia Közgyűlése 25/2010. (V. 4.) számú határozatát https://mta.hu/data/dokumentumok/hatteranyagok/tudomanyetikai_bizottsag/tudomanyetikai_kodex_kgy_20100504.pdf), és kijelenti, hogy kutatási tevékenysége során eszerint járt el. Amennyiben a kutatási téma kutatásetikai engedélyhez kötött, abban az esetben a küldő intézmény felelőssége ezek betartatása.
A külhoni egyetemek és főiskolák önképzőkörösei a magyarországiakéval azonos szakmai feltételekkel vehetnek részt a 37. OTDK-n. Ennek részleteit a 37. OTDK központi felhívása tartalmazza.
A konferencián részt vehetnek továbbá olyan magyarországi és külhoni középiskolások is, akik felsőoktatási intézményi konferenciákon, vagy országos középiskolás tudományos diákkonferenciákon (részletes felsorolásukat a 37. OTDK központi felhívásának 4. számú melléklete tartalmazza) bemutatják kutatási eredményeiket, és a 37. OTDK-ra jelölést szereznek. A középiskolások részvételével kapcsolatosan részletesebb leírást a 37. OTDK központi felhívása tartalmaz.
A BA, BSc képzés során folyamatos TDK-munka keretében keletkezett szakdolgozat/diplomamunka, amennyiben megfelel a felhívásban és a mellékletekben foglalt követelményeknek, és akár a BA/BSc képzés, akár az azt követő MA/MSc képzés idején intézményi TDK-konferencián bemutatásra és ott OTDK delegálásra került, a 37. OTDK-ra benevezhető.
A részvétel elsősorban erkölcsi elismerés, olyan lehetőség, amely alkalmat ad a hallgatóság és a szakmai zsűri előtti érvelésre, vitára, véleménycserére, tapasztalatgyűjtésre, továbbá felkészíti a hallgatókat a szakterület hazai és külföldi konferenciáin való szereplésre, a saját és mások munkájának, előadásának értékelése révén pedig megerősítést, további ösztönzést adhat a kutatómunkához.
Az Informatikatudományi Szekció felhívásának 1. számú melléklete tartalmazza a betartandó formai szabályokat és az értékelés elemeit, a következők részletezésével:
A dolgozathoz felhasznált mesterséges intelligencia alapú eszközöket (pl. ChatGPT, Copilot, stb.) és azok felhasználási módját (pl. nyelvhelyesség korrigálás, ábra vagy kódgenerálás) a vonatkozó függelékben dokumentálni kell. A függeléket a dolgozathoz hozzáfűzheti az, aki a felhívás megjelenése előtt szerzett részvételi jogot!
A dolgozathoz felhasznált adatok forrását és publikussági szintjét dokumentálni kell. A dolgozat és az abban közölt adatok publikusnak tekintendők.
Nevezéskor a hallgatóknak meg kell jelölniük egyet – amelyik a legmegfelelőbb –, az alábbi témakörök közül. A témakör kiválasztásánál a pályamunka fontosnak tartott informatikához kötődő új eredményeit kell figyelembe venni.
A rezümében a hallgatónak a vezetőtanárokkal közösen, az ACM Classification alapján meg kell jelölni sorrendben, hogy mely három témakörbe tartozik leginkább a pályamunka.
A tagozatokba történő besorolás a megadott témakör, illetve az ACM besorolások figyelembevételével történik.
A konferencia tagozatait az Informatikatudományi Szekcióhoz tartozó fenti tématerületek figyelembevételével, a tagozatokban megjelenő széles körű intézményi részvétel és az egyenletes pályamunkaszám biztosítása alapján alakítja ki az Informatikatudományi Szekció Programbizottsága. A Programbizottság fenntartja annak a jogát, hogy az Informatikatudományi Szekció tudományterületétől eltérő tartalmú pályamunkákat – a jelentkezést megköszönve – a 37. Országos Tudományos Diákköri Konferencia tudományterületileg illetékes más szekciójába átirányítsa.
A tagozatokról és a pályamunkák besorolásáról a döntést az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottság hozza meg, amelyről a hallgatók az OTDT online rendszeren keresztül kapnak tájékoztatást legkésőbb egy hónappal a konferencia kezdete előtt.
Az intézményi TDK-konferenciát követően a pályamunka feltöltése és a szekció kiválasztása a 37. OTDK központi felhívás 2. számú melléklet 4. pontban megjelölt e-mail megküldésétől számított 30 napon belül.
FIGYELEM! A pályamunka feltöltése nem jelent automatikusan nevezést a 37. OTDK-ra. Nevezni a nevezési időszakban kell a következő pontban leírt lépésekkel.
Nevezési időszak: 2024. november 15. – 2025. január 15. (szerda) 16.00 óra (CET)
A hallgatók feladatai ebben az időszakban:
A saját kezű vagy elektronikus aláírással ellátott dokumentumokkal szembeni közös elvárás:
VAGY
A hallgatók számára megadott nevezési határidőt – 2025. január 15. (szerda) 16.00 óra (CET) – követően az OTDT online rendszerben nevezési dokumentum feltöltése a hallgatóknak nem lehetséges.
Az intézményi TDK-konferencia dokumentumainak feltöltése és megküldése az OTDT Titkárságának a 37. OTDK központi felhívásának 2. számú melléklete 3. pontja szerint.
A saját kezű vagy elektronikus aláírással ellátott dokumentumokkal szembeni közös elvárások:
VAGY
Az intézményi és kari TDT-elnök által az OTDT online rendszerbe a dokumentumok feltöltésére vonatkozó határidő: 2025. január 20. (hétfő) 16.00 óra (CET). E határidőt követően az OTDT online rendszerben nevezési dokumentum feltöltése nem lehetséges.
A határidő után érkező, és az Informatikatudományi Szekció felhívásában szereplő követelményektől eltérő pályamunkákat nem áll módunkban befogadni, nevezésük elutasításra kerül.
Az egyéni, egyénileg beküldött nevezés érvénytelen.
A 37. OTDK nevezési és részvételi díjairól a támogatások rendelkezésre állásának függvényében a későbbiekben születik döntés.
Az OTDK-n részvételt elismerő oklevelet kap minden bemutatott pályamunka valamennyi szerzője és témavezetője. Emellett a bemutatott pályamunkák szekció szinten legfeljebb harmada részesülhet az I., II. és III. helyezések valamelyikében, annak figyelembevételével, hogy szakmai tagozatonként legfeljebb egy pályamunka kaphat első helyezést. A szekció főzsűrik a pályaművek közül azokat, amelyek helyezést nem érnek el, de a tagozati zsűrik szakmai értékeik alapján elismerésre érdemesnek találják, és az értékelés alapján közvetlenül a helyezett pályamunkák után következnek, a zsűri különdíjával ismerhetik el. A helyezett és a zsűri különdíjában részesülő pályamunkák szerzői valamennyien megkapják a helyezésért vagy a zsűri különdíjáért járó oklevelet.
A helyezett és a zsűri különdíjával elismert pályamunkák száma szekció szinten összesen nem haladhatja meg a szekcióban bemutatott pályamunkák számának 50%-át. A díjak további szabályozását a központi felhívás 3. számú melléklete tartalmazza.
Az országos konferencián I. helyezést elérő pályamunkák szerzői – amennyiben megfelelnek a pályázati kiírásban foglalt további feltételeknek – pályázatot nyújthatnak be a Pro Scientia Aranyérem elnyerésére. Ennek részletei a 37. OTDK központi felhívásának 5. számú mellékletében olvashatók.
Hívunk és várunk minden érdeklődő diákköröst és mestereiket!
Budapest, 2024. április 9.
Dr. Kozsik Tamás | Dr. Németh Géza |
egyetemi docens | egyetemi tanár |
az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottságának elnöke |
a 37. OTDK Informatikatudományi Szekciójának Ügyvezető elnöke |
A 37. OTDK Informatikatudományi Szekciójába magyar és angol nyelven lehet pályamunkát benyújtani. Magyar anyanyelvű és/vagy magyar nyelvű képzést végző hallgatók magyar nyelvű, magyarul nem beszélő hallgatók angol nyelvű előadást kell tartsanak. Utóbbi esetben a nevezéskor e-mail-ben is jelezni kell a szekció rendezőinek az általuk a szekció felhívásukban megadott központi e-mail címen, hogy az előadás nyelve angol lesz.
A TDK-pályamunkákkal szemben kiemelt elvárás a célul választott probléma tudományos igényű megközelítése és ennek dokumentáltsága. A pályamunkában bemutatott eredmények az OTDK előtt és után is publikálhatók (például más konferenciákon, azok kiadványaiban, folyóiratokban). A pályamunkából egyértelműen ki kell derüljön, hogy mely eredmények azok, amelyek a pályázó hallgató(k) saját eredményei, és melyek a témavezető vagy a tágabb értelemben vett kutatócsoport eredményei. (Különösen fontos ez, ha a pályamunka eredményei társszerzőkkel közösen publikálásra kerültek.)
Azon pályamunkákat, amelyekben az informatika csak eszköz, és az elért új eredmények valamely más szakterületre vonatkoznak, az Informatikatudományi Szekció Programbizottsága a szakmailag megfelelő OTDK szekcióhoz irányítja át.
A 37. OTDK-ra nevezett pályamunkának tartalmilag azonosnak kell lennie azzal a pályamunkával, amellyel készítője/készítői az intézményi TDK-konferencián jogosultságot szerzett/szereztek az OTDK-n történő részvételre.
A dolgozathoz felhasznált mesterséges intelligencia alapú eszközöket (pl. ChatGPT, Copilot stb.) és azok felhasználási módját (pl. nyelvhelyesség korrigálás, ábra vagy kódgenerálás) a vonatkozó függelékben dokumentálni kell. A függeléket a dolgozathoz hozzáfűzheti az is, aki a felhívás megjelenése előtt szerzett részvételi jogot!
Az OTDK-ra benevezett valamennyi pályamunka plágiumellenőrzésen megy keresztül. A plágiumellenőrzés eredményének áttekintésére, kiértékelésére a Szakmai Bizottság háromtagú különbizottságot hoz létre. Külön felhívjuk a nevező hallgatók figyelmét arra, hogy a plágium semmilyen formában nem megengedett, hivatkozás nélkül a saját alkotások sem idézhetőek (önplágium tilalma). A szerzői jogokat bizonyítottan sértő pályaműveket az OTDT kizárja az OTDK-ról, a nevező intézmény egyidejű értesítésével.
A feltöltés ideje: az intézményi TDK-konferencia befogadását követő 30 napon belül (a 37. OTDK központi felhívás 2. számú melléklet 4. pontjában leírtak szerint).
Valamennyi pályamunkának tartalmaznia kell a lezárás dátumát. A pályamunkákat PDF formátumban kell feltölteni, önálló állományként. A fájl maximális mérete 10 megabájt. Indokolt esetben a szekció központi e-mail címén egyeztessen(ek) a szerző(k): otdk25@vik.bme.hu.
További kiegészítő dokumentum feltöltése engedélyezett. A kiegészítő dokumentumot, dokumentumokat egyetlen fájlban kell feltölteni, mely tartalmazhat tesztelési adatokat, reprezentatív eredményeket, és minden olyan információt, amely az eredmények hitelességét alátámasztja, a munka reprodukcióját segíti. A kiegészítő dokumentumot tartalmazó fájl maximális mérete 10 megabájt.
A pályamunkát a külső borító oldalon „TDK-dolgozat” felirattal és a szerző(k) nevének feltüntetésével kérjük elkészíteni. A borítót követő címlap tartalmazza az intézmény, kar, tanszék megnevezését, ahol a TDK-pályamunka készült, továbbá a szerző(k) nevét, évfolyamát, és a témavezető(k) nevét, beosztását, valamint a pályamunka pontos (nevezési lapon szereplő címmel megegyező) címét. Az Informatikatudományi Szekcióba beküldött pályamunkának – a címlap kivételével – az intézményi/kari TDK-konferencián bemutatott pályamunkával tartalmilag megegyezőnek kell lennie.
A pályamunkát a rendező intézménynek nem kell papíron előre elküldeni, de a tagozati ülésekre kérünk egy nyomtatott, bekötött példányt. Ezt az OTDK helyszínén a személyes regisztráció alkalmával kell leadni, és a konferencia végén a szerzők visszakapják.
A rezümében a hallgatóknak a vezetőtanárokkal közösen, a 2012. évi ACM Classification (https://dl.acm.org/ccs/ccs_flat.cfm) alapján meg kell jelölniük sorrendben, hogy mely három témakörbe tartozik leginkább a pályamunka. Ennek érdekében kérjük külön feltölteni a fenti weboldalról kigenerált xml formátumú beosztást.
A rezümének ismertetnie kell, hogy a nevezett dolgozat milyen tudományosan értékelhető, új megoldást tartalmaz. Be kell mutatnia a vizsgált konkrét tudományos/szakmai kérdést/feladatot, a használt kutatásmódszertant, valamint – röviden – a pályázó hallgató(k) saját elért eredményeit (lehatárolva a témavezető, illetve a tágabb értelemben vett kutatócsoport eredményeitől). A rezümé ne tartalmazzon olyan eredményeket, melyeket a pályázó az intézményi TDK-konferencia után ért el.
A rezümé törzsszövegét az OTDT online rendszerébe kell feltölteni (a többi adatot: szerző hallgatók neve, intézménye, témavezető stb. az online rendszer generálja). Magyarul beszélni tudó hallgató magyar nyelvű, magyarul nem beszélő hallgató angol nyelvű rezümét kell feltöltsön. A rezümé mérete: minimum 800, maximum 2500 karakter az alábbi szempontok szerint:
A benyújtott pályamunkákat írásban két bíráló értékeli, a következő szempontok alapján:
Az írásbeli bírálat során maximálisan 50 pont szerezhető, amely a két bíráló által adott pontszám átlaga. A két írásbeli bírálat pontszámának figyelembevételével a Szekció Programbizottsága dönt a pályamunka OTDK-n való részvételéről. Ezt a szakmai bizottság hagyja jóvá. Abban az esetben, ha a két bírálat pontszáma közötti különbség a maximálisan adható pontszám 30 százalékát eléri, a Programbizottság felkéri a bírálókat, hogy szakmai vitában közelítsék álláspontjukat; ha a különbség fennmarad, akkor a Programbizottság harmadik bírálót kér fel.
Az elkészült bírálatokat a Szekció rendezői az OTDT online rendszerében publikálják. A bírálók személye titkos. A szakmai bírálatokhoz és az egyes bírálók által adott pontszámokhoz a hallgatók a konferencia előtt egy héttel hozzáférhetnek.
A konferencián a pályamunka bemutatására (prezentáció) 15 perc áll rendelkezésre, amelyet vita követ. Az előadás értékelését a szakma elismert képviselőiből álló zsűri végzi. A prezentációban meg lehet említeni azokat az eredményeket, melyeket a pályázó az intézményi TDK-konferencia óta eltelt időben ért el, de külön hangsúlyozni kell, hogy ezek az eredmények nem részei a pályamunkának, és ezt a zsűri ennek megfelelően veszi figyelembe. Az előadás értékelési szempontjai:
A szóbeli értékelés maximális pontszáma: 50 pont.