Bemutatkozik az OTDK

Ezen az oldalon jobban megismerheted az OTDK-át. Bemutatjuk neked, hogy milyen előnyökkel jár a részvétel, és hogyan tudsz jelentkezni. Amennyiben többre is kíváncsi vagy, görgess lejjebb, és tudj meg többet.

Mi az OTDK?

Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, az OTDK, Magyarország legnagyobb felsőoktatási tudományos rendezvénysorozata, ahol a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások mutathatják be tudományos kutatásaikat, művészeti alkotásaikat. A kétévente rendezett konferencián 16 tudományterületi szekcióba nevezhetnek azok a hallgatók, akik az intézményi TDK-konferenciákon a szakmai zsűri döntése alapján a legkiemelkedőbb eredményeket érték el. Lehetőséget kapnak a bemutatkozásra és a megmérettetésben való részvételre a határon túli magyar egyetemisták, valamint a kiemelkedő középiskolás diákok is. Az OTDK-n a különböző intézményekből jövő, hasonló területen kutató fiatal tehetségek megismerhetik egymás kutatási projektjeit, alkotásait, emellett visszajelzést kapnak szakterületük legkiválóbb képviselőitől és egymástól is. A rendezvénysorozat minden páratlan évben több mint négyezer pályázó, az őket támogató oktatók, konzulensek, bírálók, szponzorok, valamint sok érdeklődő részvételével zajlik. Ezen az egyedülálló tudományos fórumon találkozhat a legtöbb szakember és a magyar kutató értelmiség színe-java.

A Konferenciát záró esemény mindig kiemelt tudományos presztízsű helyszínen kerül megrendezésre. Ekkor kerül sor a miniszteri, államtitkári szintű szakmai vezetők és MTA elnökségi szintű vendégek részvételével az aktuális OTDK értékelésére, a legjobb diákok és legeredményesebb mestereik jutalmazására, a Pro Scientia, Pro Arte és Junior Pro Scientia Aranyérmek, a Mestertanár Aranyérmek és az OTDT egyéb kitüntetéseinek átadására.

Miért érdemes (O)TDK-zni?

A TDK és az OTDK jelentősége, egyedülállósága nemcsak arról szól, hogy mindez egy önkéntes elköteleződés és vállalás (a rendszerben részt vevő diákok és tanárok számára egyaránt), hanem arról is, hogy a diákoknak ez az első belépési lehetősége a tudományos életbe, akár a kutatói pályára lépés első mérföldköve is. Ezeken túl a TDK és OTDK eseményeken való részvétel számos olyan előnnyel jár, amelyek csak ebben a rendszerben érhetők el. Többek között:

  • támogatja a karrierépítést és elhelyezkedést a munkaerőpiacon, a tudományos- és a versenyszférában egyaránt
  • tudományos jövőképet ad már a felsőfokú tanulmányok ideje alatt is
  • segíti a kapcsolatépítést
  • közösségi élmények megtapasztalására alkalmas
  • képességfejlesztő lehetőség (előadói és tudományos dolgozatírási képességek, kutatói szemlélet, problémamegoldás, kreativitás, innovatív gondolkodás)
  • eredménytől függetlenül elismerés és siker, presztízs
  • megteremti az alapot a doktori képzéshez, diplomamunkához, plusz pontokat jelent a felsőoktatási rendszerben
  • hazai és nemzetközi szinten elismert
  • hét évtizedes múlttal és stabil, kiszámítható jövővel rendelkezik
  • egy olyan tudományos hálózat, ami lefedi a hazai tudásforrást
  • nemcsak tudást ad, hanem kultúrát is

Hogyan vehetsz részt az OTDK-n?

1. Nevezés az OTDK-ra

Nevezni az tud, aki részt vett az intézményi TDK-n, továbbjutásra javasolták, és időben feltöltötte a pályamunkáját az OTDT online rendszerébe. A nevezési időszak minden páros év őszétől az adott szekció nevezési határidejéig tart. A szekciók nevezési határidejét itt találod. A nevezés menetéről pedig a szekciód felhívásában találsz részletes leírást.

2. Részvétel az OTDK-n

Ha már idáig eljutottál, biztosan tudod, hogy a jelentkezésedet és a részvételedet a szekciód honlapja és Facebook oldala is segíti, ott minden információt megtalálsz. Az OTDK eseménysorozata minden páratlan év tavaszán zajlik országszerte, ill. a határon túl. Megszívlelendő tanács: ha már ott vagy az OTDK-n, érdemes a konferencia 2-3 napján végig jelen lenni. Meghallgatni a társaid előadásait, ismerkedni a tagozati üléseken, a lazulós programokon. Igazából ez a legjobb része az OTDK-nak!