Bemutatkozik a TDK

 

Ezen az oldalon bemutatjuk számodra, hogy mi is az a TDK, hogyan vehetsz részt benne, és milyen előnyöket nyújthat számodra. Amennyiben kíváncsi vagy, görgess lejjebb, és tudj meg többet.

Mi az a TDK?

A tudományos diákkör, vagy röviden TDK, egy fantasztikus lehetőség a felsőoktatásban tanulók számára, hogy kibontakoztassák tehetségüket és mélyebben elmerüljenek egy általuk választott témában.

A TDK története

A TDK története az 1950-es évekig nyúlik vissza, amikor először szervezték meg a konferenciát, és azóta is a magyar felsőoktatás egyik legfontosabb tehetséggondozási formája. A hallgatók egy-egy oktató köré szerveződve tudományos kutatómunkát végeznek, egyedi problémákkal foglalkoznak, kreatív dolgokat alkotnak. A közös műhelymunka eredménye egy olyan dolgozat, amely túlmutat az oktatott tananyag keretein, tudományos igényességű és új szemszögből mutatja be az adott témát. Rengeteg tanulás, kutatás és több hónapnyi munka egy ilyen dolgozat elkészítése, és elengedhetetlen hozzá az elhivatott oktató / konzulens és tanítványa szoros együttműködése.

A TDK munka eredményeinek bemutatására a felsőoktatási intézmények rendszeresen konferenciát szerveznek. Az intézményi TDK-konferencián való részvétel feltétele a végzett munkát összefoglaló dolgozat elkészítése, beadása, és egy szóbeli előadás megtartása, amelyet szakmai zsűri értékel és pontoz. A legsikeresebb dolgozatokat a kétévente rendezett Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK) lehet nevezni. Az OTDK az ország legnagyobb tudományos rendezvénye, a legkiválóbb egyetemisták és főiskolások tudományos és művészi eredményeinek, kutatási projektjeinek bemutatása és értékelése, amelyen napjainkban már több mint 4 000 pályamunkával vesznek részt a diákok. A TDK jelentőségének növekedését az is jól mutatja, hogy a mozgalomhoz csatlakozó egyetemek, köztük határon túli felsőoktatási intézmények száma már a múlt században jelentősen nőtt.

A TDK-zás előnyei

Miért érdemes TDK-zni?

  • Fejlesztheted szakmai tudásodat, és a kutatáson keresztül sokféle fontos kompetenciára tehetsz szert.
  • Saját mentorod lehet, akitől szakmai tudást kaphatsz, és a karrierépítéshez szükséges fortélyokat ismerhetsz meg.
  • Értékes szakmai kapcsolatokat építhetsz neves oktatókkal, kutatókkal és hasonló gondolkodású diákokkal.
  • A szakmai zsűri értékeléséből, hasznos visszajelzéséből és építő kritikájából sokat profitálhatsz.
  • Elismerést szerezhetsz, díjakat is nyerhetsz a kiemelkedő munkádért.
  • A megszerzett kompetenciák és az elért eredmények által jobb esélyekkel indulhatsz a munkaerőpiacon vagy a továbbtanulásban.
  • Kutatásod a diplomamunkád vagy doktori disszertációd alapjául is szolgálhat, ez jelentősen hozzájárulhat jövőbeni sikereidhez.
  • Felejthetetlen élményeket gyűjthetsz, a TDK-konferencián már a részvétel is nagy buli.
  • Mindezt csak hazai vagy bizonyos határon túli felsőoktatási intézményekben kaphatod meg.

A TDK-zás folyamata

Hogyan zajlik a TDK-zás folyamata?  Hogyan tudsz TDK-zni?

1. Válassz egy izgalmas kutatási témát, amelyben szívesen elmélyülnél!

Olyan témát válassz, amely nemcsak érdekel, és szívesen körbejárnád, de az arról készült kutatásodat örömmel bemutatnád másoknak. Ha nincs saját ötleted, de szívesen kutatnál, nézz körbe az egyetemen: milyen TDK-műhelyek, csoportok működnek, akik segíthetnek a választásban.

2. Keress egy témavezető tanárt, aki a teljes kutatás folyamán a mentorod lesz!

Derítsd ki, hogy melyik oktató vagy kutató tudna segíteni a pályamunkád megírásában, vagy kérj fel egy szimpatikus mentort az intézményedből, aki inspirál, és akivel közösen választhattok témát, és dolgozhattok együtt a kutatáson és az abból készülő dolgozaton.

3. Végezd el a kutatást!

Ez a TDK lényege. Több vagy, ha kutatsz, felfedezel és kételkedsz. Tudj meg mindent a témádról, ásd bele magad, igazold a hipotézised, vagy derítsd ki, hogy téves elképzeléssel indultál el. Végezz saját kutatást, ami még senkinek nem jutott eszébe vagy amivel mások elméleteit támasztod alá.

4. Írd meg a dolgozatodat!

A pályamunka megírása egy hosszabb folyamat. A dolgozat általában egy 20-50 oldalas publikáció, amely tartalmazza a kutatási eredményeket és módszereket. Érdemes azzal kezdeni, hogy elolvasod az OTDK-n megpályázni kívánt szekció pályamunkáinak tartalmi és formai követelményeit.

5. Jelentkezz az intézményi TDK-konferenciára!

Intézményi vagy kari tudományos diákköri konferenciát minden magyarországi és több határon túli felsőoktatási intézményben tartanak fél évente vagy évente. Az egyetemeden tartott TDK-konferenciákról és a jelentkezésről a TDT-felelősöd tud tájékoztatást adni.

6. Add elő a kutatásodat a konferencián, és oszd meg eredményeidet a szakmai közösséggel!

A TDK-konferencia nagyon izgalmas esemény: végre előadhatod a pályamunkádat és meghallgathatod, hogy a többi hallgató meddig jutott el a saját kutatásában. A zsűritagok, oktatók, kutatók véleményt mondanak, pontoznak, és tanácsokat adnak, hogyan haladj tovább a kutatásoddal. Két lehetőség van: 1. Ha nem javasolják részvételedet az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, akkor lépj vissza a 3-as vagy 4-es mezőre, érdemes tovább dolgoznod a kutatásodon, hogy a következő intézményi TDK-konferencián felkészültebben indulhass. 2. Ha a pályamunkádat javasolják OTDK részvételre, akkor HURRÁ – nevezhetsz az OTDK-ra!