Covid-19 pandémia korai hatásainak felmérése a vállalatok pénzügyi mutatói kapcsán -ágazati kitekintéssel Közgazdaságtudományi

35 OTDK, Közgazdaságtudományi Szekció, Ágazati gazdaságtan - hatások és változások Tagozat.

Covid-19 pandémia korai hatásainak felmérése a vállalatok pénzügyi mutatói kapcsán -ágazati kitekintéssel


Hallgató: Rikovics Fanni
Szak: Pénzügy és számvitel, Képzés típusa: ba, Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem, Kar: Pénzügyi és Számviteli Kar

Témavazető: Dr. Hegedűs Szilárd - adjunktus, Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar


Kutatásom témájaként a Covid-19 járvány okozta gazdasági recesszió kezdeti hatásának felmérését és számszerűsítését választottam, egyes ágazatok vizsgálatában. A dolgozatban górcső alá veszem, hogy a vizsgált ágazatok mennyire voltak felkészülve a pandémia által generált gazdasági válságra, milyen volt a likviditásuk, a tőke- és a költségszerkezetük azt megelőzően.
Célom megvalósításához első lépésben be kell azonosítanom a vizsgálandó ágazatokat, melyhez segítségül az Opten egyik kutatását vettem. (C1). A kiválasztás után több mutatóval fogom elemezni az ágazatokat, tudományos módszertannal fogom megvizsgálni, hogy hol vannak különbségek és azonosságok az érintett ágazatokban (C2). Végül tudományos módszerekkel be fogom bizonyítani, hogy az egyik ágazat válságállóbb, mint a másik (C3). Az ágazatok kiválasztásánál a likviditást, az eladósodottságot, valamint a hozzáadott értéket vettem alapul.
Így esett a választásom a turizmus és vendéglátás ágazatára (TEÁOR55-56), mely rossz likviditással és magas eladósodottsággal rendelkezik és az információ-technológiai szolgáltatás ágazatára (TEÁOR-62), mely jó likviditással és alacsony eladósodottsággal bír. Célkitűzésem, hogy egy hiánypótló tanulmányt készítsek, mely leírja a választott szektorok helyzetét és felkészültségét a válsághelyzetet megelőzően és a vírus alatt ágazatonként és egymáshoz viszonyítva is. Feladattervemben az általam felállított hipotéziseket szeretném igazolni vagy cáfolni.
A három bizonyítandó hipotézisem a következő: az ágazatok vállságérzékenységét befolyásolja a szektorban elhelyezkedő vállalatok eszközértéke (H1), másodsorban, az ágazatok válságérzékenységét befolyásolja az egyes vállalatok EBITDA-jának a nagysága (H2), végül az egyik ágazat válságálóbb, mint a másik (H3).
A végrehajtási arány egy gyakorlatban ritkábban számított mutató, a kutatásom során a döntéseim megalapozásához alapmutatónak tartom. A végrehajtási aránnyal szeretném érzékeltetni, hogy az ágazatok mennyire érintettek a válságban. Kiszámításra kerültek a szokásos pénzügyi, likviditási és adósságfedezeti indikátorok is. Ezen túlmenően leképezésre kerültek új pénzügyi mutató is, melyeket az ágazatok stesszmutatóiként is értelmezhetünk. A kutatás módszertana nagyon sokrétű. A dolgozat alaposságát biztosítja: 2 különböző adatbázis elemzés, mélyinterjúk készítése, valamint ezek összehasonlítása nagyvolumenű felmérésekkel is. Ezek segítségével teljesítem kitűzött céljaimat és bizonyítom a felállított hipotéziseimet.