Integrált beszámoló bemutatása- valóban megéri alkalmazni a vállalkozásoknak? Közgazdaságtudományi

35 OTDK, Közgazdaságtudományi Szekció, Számvitel, kontrolling Tagozat.

Integrált beszámoló bemutatása- valóban megéri alkalmazni a vállalkozásoknak?


Helyezés: 1

Hallgató: Boros Bettina
Szak: Számvitel, Képzés típusa: ma, Intézmény: Budapesti Gazdasági Egyetem, Kar: Pénzügyi és Számviteli Kar

Témavazető: Madarasiné Dr. Szirmai Andrea - egyetemi docens, Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar


A jelenleg Magyarországon alkalmazott beszámolási formák adattartalma elég kevés, nem adnak elegendő információt a vállalatról, legfőképpen, ha egyszerűsített beszámolóról beszélünk. Ezekből nem tudjuk meg igazán, mi a vállalat célja, mit tervez elérni a jövőben, és ehhez milyen lépéseket tett már meg eddig. Éppen ezért, az integrált beszámolót a vállalati jelentések evolúciójának mondják. Eddigi vélemények alapján az integrált jelentéstétel a beszámolóban szereplő információk minőségének javítása mellett magasabb szintű, eredményesebb jelentési folyamatot is létrehoz.

Mivel az integrált beszámolás elterjedése jelenleg is folyamatban van, így ez egy aktuális téma napjainkban.
A dolgozat primer és szekunder kutatás keretében arra keresi a választ, hogy mi is az integrált beszámoló, valóban érdemes-e alkalmazni a vállalkozásoknak, és hogy többletmunkát, vagy éppen egy jobb együttműködést eredményez az egyes részlegek között. Gyakorlati tapasztalatok és elemzések kapcsán keresi a pozitív és a negatív oldalait egyaránt az új beszámolási forma bevezetésének. Továbbá mélyinterjún keresztül betekintést nyújt az integrált jelentéstétel jelenlegi magyarországi helyzetébe.

A dolgozat abból a feltételezésből indul ki, hogy Magyarországon még kevés vállalat hallott az integrált jelentésről, és azon cégek, akik már ismerik, költséghatékonyság miatt nem alkalmazzák. Összességében megállapítható, hogy Magyarországon tényleg kevésbé terjedt még el ez a beszámolási forma, azonban azon vállalatoknál, akik alkalmazzák, jelentősen jobb kommunikáció, és együttműködés alakult ki a vállalat egyes részlegei között, valamint a befektető számára sokkal hasznosabbnak bizonyult, mivel az integrált beszámoló nem csak pénzügyi adatokat tartalmaz, hanem szemlétesebben bemutatja a vállalkozás fő tevékenységét, elért eredményeit, célkitűzéseit és jövőbeli stratégiáját.